genç bir doktorun anıları – Tıbbiyeli Sözlük
Mihail bulgakov'un eseri. Dönem rusyasını ve taşraya yeni atanan bir doktorun endişelerini harika anlatıyor. "Mecburi hizmette napçaam yaa" diye diye bir çırpıda okuyabilirsiniz.
8 bölümden oluşan,bir solukta izlenebilen mini dizidir.1917 yılının rusyasında ıssız bi yere atanan genç doktorumuzun (daniel radcliffe)başından geçenleri anlatır.
Genç bir doktorun ikilemlerini, imkansızlıklar içinde hayat kurtarmak için verilen mücadeleyi, iş başa düşünce insanın zihninin ve becerisinin sınırlarını nasıl zorlayabileceğini akıcı bir dille anlatan; bir solukta okunabilen bir kitap. Bitirdiğimde Çok aceleye gelip pek düşünmeden aldım ama iyi ki okumuşum dedim, tıbbiyelilere şiddetle tavsiye ediyorum.
kahramanımızın sürekli zorluklarla karşılaşmasını ama hepsinin üstesinden gelmesini biraz sinir olarak okuduğum kitaptır. Arkadaş yeni mezun oldun sen bir dur her şeyi de bilme, eksik hissettirme kendimi (bkz:swh)
güzel kitaptır.tavsiye edilir.
yeni mezun ve meslekte tecrübesiz bir doktorun, yılın çoğu ayı karla kaplı, ulaşımın son derece zor olduğu ücra bir yere tek doktor olarak atanmasını ve gerek kişisel gerek mesleki açıdan nasıl olgunlaştığını anlatan kitap. dili sade ve son derece akıcı. sıkılmadan kısa sürede bitirilebilir. yazarı da bir hekim olan `mihail bulgakov`dur.

kitapta o kadar tecrübesizlik var ki kendimi hekimin yerine koymadan ve bu yüzden bazı yerlerini okurken gülmeden duramadım. aynı zamanda mecburi hizmet için çok kaygılandığım zamanlar oldu. bilmiyorum tıbbiyeli olmasaydım kitap yine bu kadar etkiler miydi ancak tıbbiyeli olmasanız da okunması gereken kitaplardan olduğu kesin.

özellikle amputasyon ve morfin bölümlerinde anlattıklarını unutamıyorum. iki bölümde de yaşananlar sanki gözünüzün önüne getiriliyor, amputasyon sırasındaki o paniği ve morfin yoksunluğunu sanki siz yaşıyorsunuz, gerçekten etkileyici.

dizisiyle farklılıklar olduğunu duydum, özellikle final bölümü hakkında. bu yüzden diziyi izleyenlere kitabı da okumalarını mutlaka öneririm.
(bkz:mihail bulgakov)
(bkz:köpek kalbi)

görsel