video
`tre trallande jantor` adlı isveç marşından 1900lü yılların başlarında `mektebi sultani` hocalarından `selim sırrı tarcan` tarafından uyarlanmıştır.sözlerini ise `ali ulvi elöve` yazmıştır.

ali ulvi bu durumu şöyle açıklamıştır"Bir gün okulun uygulama odalarından birinde çalışırken, Selim Tarcan ziyaretime geldi. O günlerde pek gözde olan bir İsveç marşı için güfte yazmamı istedi. Vakit geçirmeden çalışmaya koyuldum. I. Dünya Savaşının aleyhimize döndüğü yıllardı o yıllar. Gençlik ve halk kaygıya kapılmıştı. Marş yazarken başlıca amacım bu havayı dağıtmak, gençlere azim, ümit ve kalp vermek oldu..."sözleri

Dağ başını duman almış,

Gümüş dere durmaz akar.

Güneş ufuktan şimdi doğar,

Yürüyelim arkadaşlar.Sesimizi yer, gök, su dinlesin;

Sert adımlarla her yer inlesin.Bu gök, deniz nerede var,

Nerede bu dağlar, taşlar.

Bu ağaçlar, güzel kuşlar,

Yürüyelim arkadaşlar.Sesimizi yer, gök, su dinlesin;

Sert adımlarla her yer inlesin.Her geceyi güneş boğar,

Ülkemizin günü doğar.

Yol uzun da olsa ne var,

Yürüyelim arkadaşlar.Sesimizi yer, gök, su dinlesin;

Sert adımlarla her yer inlesin.
coşkuyla söylenen marşlardandır. yarın özellikle gençlerin günü olan 19 Mayıs'ın 100. yıldönümü olacağı için özel bir anlam içinde hatırlanacaktır.
şu da var ki, müziğinin isveç halk ezgisinden gelmesi nedeniyle asıl amaçları cumhuriyete ve ulus kimliğine düşmanlık olan tiplerin çokça hışmına uğramış marştır. özellikle twitter'da bu kişiler sanki yeni bir şey keşfetmiş gibi bu konuyu gündeme getirmektedir.
bir marşı bu halkın nasıl bildiği ve söylediği önemlidir. kökeninin nereden geldiği değil. halkı coşkulandırmak için yazılmış ve belki de orijinal ezgisinden daha da orijinal olmuştur.
dünyada başka pek çok marş da aslında başka güftelere sahip müziklerden gelmektedir.
örneğin abd milli marşı olan the star spangled banner'ın müziği aslında bir İngiliz pub şarkısı, alman marşı olan deutschlandlied aslında Avusturyalı besteci haydn'ın yine Avusturya imparatoru için yazdığı bir marşıdır. kimse bunları umursamadığı gibi artık bizim olmuş gençlik marşımızın da nereden geldiğini umursamamalıdır.