gerizekalı ama çalışıyor

maalesef başarılı da oluyorlar, keşke zekiler gerçekten çalışsa.
bununla ilgili bir anım vardır, bir komite sabahı otobüsteyiz bir arkadaşımla birlikte elimizdeki çıkmışlara son tekrarı atmaya çalışıyoruz. yanımızdaki teyzeler sonra bizimle sohbete başladılar, tıp okuduğumuzu duyunca daha da koyulaştı sohbetimiz. başka teyzeler de dahil olmaya başladı birazdan. sonradan dahil olan teyzelerimizden biri anlatıyor:
-bizim oğlan da şimdi kıbrıs'ta x bölümünü okuyor. iki yıl önce girdi bizimki sınava sabah 5lere kadar çalışırdı, 3-4 fincan kahve içerdi uyanık kalabilmek için. oğlum şu kadar çalışırdı vs. vs. oğlum çok çalıştı anca x bölümünü tutturabildi.
(diğer teyzelerimizden biri): sizin oğlanda da kafa yokmuş demek ki.

teyzemizin bu sözü kısa süreli bir şok etkisi yarattı. arkadaşımla ben göz göze geldik ve otobüsten inince de teyzenin tepkisine gülmüştük.
bu da böyle bir anımdır. bu kadar açık sözlü olmayın sevgili teyzeler.
(not:amaç hiçbir bölümü aşağılamak değildir)
test çözebilmek zekayı belirtmez ya da tıp okuyan birinin notlarının çok yüksek olması da siz maymunların arasına balığı koyup "çık şu ağaca" derseniz çıkamaz herkeste onu aşağılar her insan ayrı yetilere sahiptir ama maalesef bu sistem ile onları değerlendiremiyoruz yeteneklerini keşfedemeden "gerizekalı" damgasını yapıştırıyoruz onlarda "yapacam ben" diyip iyice yırtınıyorlar.aramızda zorla istemediği bölümü okuyanlar vardır işte bu arkadaşlarımıza farkettirebilseydik yeteneklerini herkes istediği mesleği yapardı ama önüne test kitabı attık o daha dışarıda topa vuramadan başladı yarış atlığına
her insan üstüne düşeni yaptığı sürece işindeki en zeki ve en değerli insan olacaktır ben buna inanıyorum
(bkz:hafız)

iyi hafız olur bunlardan. değerlendirelim, tıpta harcamayalım bunları.
tıpta 110 iq yeterlidir ne kadar zeki olursan ol çalışmazsan manası yok
çalışsın hiç derdim yok da hiçbir isine yaramayacak bir göz stajında ilk derse bütün konuları okuyup gelmek nedir. gerizekalılıktır mesela.
çevrede bulunma sıklığıyla doğru orantılı olarak dert sahibi yapan varlıklardır.
hele bir de "bakın ben biliyorum." diye, çalıştığından anlayabildiklerini çevresinin gözüne sokmaya çalışıyorsa iyice çekilmez olur.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim