gezi parkı direnişi

ülke tarihinde halkın kendi iradesinin arkasında sımsıkı durduğu son olaylar dizisidir. “direniş” ten ziyade “çaba” dır. anlayabilenler için çok şey anlatmışken anlayamayan/anlamak istemeyenler tarafından ise “darbe” diye nitelendirilmiştir. hııııı onu da gördük
şerefine yazılmış en güzel şarkıyla 7. yaşı kutlu olsun.

belirli bir kesim için en şerefli direniştir. işini bilmez bazı polislerin ağır müdahalesine rağmen (gerçekten işini hakkıyla yapan bütün polislerimizi tenzih ederim) atatürk posterlerinin ve türk bayrakları'nın meydanlara indiği bir direniş olmuştur.
sokakta kafa çekip suçsuz esnafların camları indirilen işletmeleri yağmalanan kutlu direniş.

iki kutuplu toplumun fikir çatışmasına dönen, ancak sadece yeşili koruma amacı ile başlayan, doğayı hükümetten koruyan direniş..

evet,, daha önceki olaylarla da kolayca kutuplaşıp, kardeşinin ölümüne neden olabilecek kadar fanatikleşebilen bir toplum olduğumuz biliniyordu.. 80 darbesinin temel nedenlerinden birisi de yine bu kutuplaşmaydı.. halbu ki o dönemin birbiri ile çatışan iki grubu, daha iyi bir türkiye için çatışmıştı.. sağ ve sol grupların her ikisinin de amacı türkiye'yi daha iyi bir türkiye yapmaktı..

ancak 2012 yılında durum daha değişik oldu. türkiye'nin baskı ve kısıtlamalardan yıpranan kesimi ile baskıcı insanlar arasında bir çatışma yaşandı. tek istenilen şey yeşili korumaktı. ama kendisine kitap okunan kolluk kuvvetleri bu insanlara zulmedercesine davranışlarda bulundular.. diyen olacak ki burada aşağılama var, o kişiler kitap olarak muhammede geldiğine inanılan kitap olan kuran okusa durum aynı olur muydu? kitapları yere atılıp, biber gazı ile müdahale edilir miydi?
işte hükümetin halk kitleleri içinde taraf tutmasından dolayı, herkesi kucaklayamamasından dolayı (sakın 20. yüzyılı olaya karıştırmayın, şu an 21. yüzyılda yaşıyoruz) bu olaylar gerçekleşti. kolluk kuvvetleri taraflı davrandı, bir çok esnaf taraflı davrandı... böyle bir ortamda ülke başbakanı gelip bütün karşıt görüşlere kucak açabilecek erdemde olsaydı bu olay yaşanmazdı.
21. yüzyılda bu birlik olayını yapamayan her ülkede, özellikle batı ülkelerinde sorunlar çıkacaktır.. abd'de ciddi olaylar olacak örneğin..
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim