gökyüzü kadar kırmızı

2006 italya yapımı biyografi filmi. mirco, evdeki av tüfeğinin gözlerine doğru patlamasından dolayı görme yetisinin önce bir kısmını sonra tamamını kaybeden 10-11 yaşlarında bir erkek çocuktur. 1975ten önce italya hükümeti görme engellilerin devlet okulunda okumasına izin vermediği için mirco'yu anne babası yatılı bir görme engelli okuluna gönderir. çocuklar, okulun katı kurallarına rağmen hayal güçlerinin ellerinden alınmasına izin vermezler. yıl sonu gösterisi için hayallerini kullanan çocukların maceralarını izliyor, harika seslerin farkına varıyorsunuz.
è finita. *

başlığı gördükten sonra izlemeye karar verdiğim, izlediğim en iyi filmler arasına giren film. film kurgu itibariyle çok tanıdık, taare zameen para benziyor. eğitim sistemini katılaşmış, tekdüze kurallardan ziyade, kişilerin yeteneklerine göre düzenlemenin ne kadar gerekli olduğu net bir şekilde ortaya konabilmiş.
filmde çocuklar sesleri çıkarmaya çalışırken detayları çok güzel özümsediler. hayatı detaylarıyla yaşayıp, her detayın değerini bilmek gerektiği düşüncesindeyken son zamanlarda biraz yüzeyselleşmeye başlayan değer algılarıma da bir özeleştiri almış oldum.
başrol çocuğun suç ortağı* kız çocuğuyla yaşadıkları da çok hoşuma gitti. bisiklet sahnesinde heyecanlandığımı söylemeliyim. *bbgv

içerik kuralları - iletişim