gömülü maksiller kanin – Tıbbiyeli Sözlük
Geçenlerde devital olduğundan şüphelendiğim perküsyona duyarlı üst santral kesicim ve ağrılı sağ alt birinci molarım için hastaneye gittim. Kesici EPT'ye göre devital değil ama sınırda, molar da grafiden görüldüğü üzere problematik. İkisine de KT düşünerek gittim ama gerek duymadılar. Esas ilginç olan bunlar değil.

Diş hekimliğinde bir ilginç case de kendi dişlerimden olsun. Çok sık göremezsiniz. Panoramik filmde gömülü maksiller kaninlerim bilateral ve horizontal lokalize. Gömülü maksiller kanin insidansı popülasyonlarda %1-2 civarlarında ve erkeklerde, kadınlara göre daha seyrek. Bendeki gibi simetrik, orta hatta yaklaşmış bilateral ve horizontal yerleşim de unilaterale göre çok çok daha seyrek, %0 küsûratlara tekâbül ediyor. Sınıflaması ve kesin lokalizasyonu için farklı açıdan ekstra grafi gerek; fakat bunlar tahminimce Klas 1 palatal. Etiyolojide kalıtımsal ve lokal faktörler var. Bendekiler olasılıkla maksillomandibüler kemik yapımdan kaynaklı. Örneğin yarı retansiyonlu mandibular üçüncü molarlarımın da ne kadar dar bir bölgeye sıkıştığı görülüyor.

Çoğu kişinin âşinâ olduğunun aksine gömülü kalıp süremeyen ya da çıkmayan dişler yalnızca molarlardan ibâret değil. Kaninler ve premolarlar da mandibula veya maksillada nadiren erüpte olamayabiliyor. Evrimsel diş hekimliğinde diş çürükleri ya da vestigial üçüncü molarların dışında incelenen çok daha fazla olgu var, bunlardan biri de bu. Neticede insan ve diyetinin evrimi, dental morfolojiyi, gelişimi ve çene yapısını etkiliyor. Australopithecus'tan ve daha da öncesinden Homo'ya ve oradan modern insanlara uzanan filogenetik ağaçta kaninler küçülme ve kanine özgü önemini kaybetme eğiliminde; bu noktadan yola çıkan gömülü kaninlere dair filogenetik teoriler bulunuyor.

Benimki gibi gömülü kaninlerin operasyonu pek kolay değil. Bunlar bana problem yaratmadığından, maksillamı biçtirtmeye hiç niyetim yok. Yedekte, hiç kullanılmamış vaziyette duruyorlar.

görsel
Kanin zaten sürmesi en geç olan dişlerden biridir. Hem estetik duruş hem de dişlerin işlevselliği açısından ise önemli bi konumda yer almaktadır. Bu sebeple premolar ve molar dişlerin sürme problemlerinde çekim ve ardından implant tedavisi direk önerilse bile kaninde tereddüt edilmektedir. İmplant tedavisi kaninde estetiği bozacağı için Major olarak tercih edilmez. Bunun için daha çok çene cerrahisinde operasyonuyla dişe braket, kanca türevi yapı takıp sürmesine yardımcı olmak, doğallığını bozmadan tedaviyi devam ettirmek tercih edilir. Keza gömülü kalması bi süre sonra kemiğe kaynaşma ihtimalini de akla getirmektedir. kaninlerinizi sevin ve kendiliğinden geliyorlarsa saygı duyunuz.
(bkz:ben değil bi arkadaş)
(bkz:ben aslında tıpçıyım)
Yalnız süt kaninler ağızda hala.onlara dikkat edin.kaybettiginiz anda zincirleme kaza gibi bir takım olaylara maruz kalacaksınız...
kasım 2019 güncellemesi:

evet en sonunda korktuğum başıma geldi. ön dişlerin posteriorunda ve sağ alt birinci molarda muhtemelen refere olarak yaklaşık bir haftadır artan şiddette devâm eden ağrı ve hard palate üzerindeki foldlarda hassâsîyet, dolgunluk, şişlik sebebiyle gittiğim diş kliniğinde alınan filmde sağ gömülü kanin çevresinde oluşmuş enflamatuvar alan görülüyordu. yakınındaki ön incisive dişte de kök rezorpsiyonu yaptığı için ön diş devital olmuş. ön dişe kt sonrası cerrâhî kliniğinde gömülü kanin ekstraksiyonu planlandı.
bugün itibâriyle rezorpsiyon nedeniyle pre-op ön iki dişe birden kt yapılmak zorunda bırakan orospu çocuğu diş. bu dişi oraya yerleştiren mükemmel tasarımlı doğanın evvelîyâtını sikeyim.