gta vice city – Tıbbiyeli Sözlük
gta serisinde gta 3'ten sonra 2002'de çıkmış oyun. baş karakteri tommy vercetti'dir. oyun 1986'da geçmektedir. vice city aslında miami'nin bir simülasyonudur.oyunda sonny forelli adlı mafyaya olan borcunu ödemek için tommy vercetti para toplamak zorundadır. ancak sonunda sonny'yi yenip kendi imparatorluğunu kurar. böylece oyun konu olarak scarface filmi ile, tommy vercetti de tony montana karakteri ile benzerlikler taşır.
oyun, miami'den ilham alınarak oluşturulan kurgusal vice city'de başkahramanımız tommy vercetti'nin hapisten çıktıktan sonraki yaşamını konu alır. bir uyuşturucu işinde pusuya düşürüldükten sonra hasımlarını bulmayı hedefler; aynı zamanda bir suç imparatorluğu kurarken şehirde diğer suç örgütleriyle bir güç savaşına girer.

üçüncü şahıs perspektifinden oynanan oyun, oyuncuya açık dünyayı tecrübe etme imkanı sunar. ana hikayede ilerleyip şehirde güç kazanırken aynı zamanda yan görevler de yapabilirsiniz. oyun iki ada ve bunun yanında birkaç küçük ada içerir. hikayede ilerledikçe haritanın kilitli bölümleri açılır.