gülhane tıp fakültesi

okulum. 1.sınıftayım. okul açılalı 5 ay oldu pratikten başka bir şeye gitmedim. gerek yok.zorlayan bir şey yok. dostum bak bu yanlış şöyle yap diyen bir şey yok. hocaların yarısının yüzünü daha görmedim. kimseyi tanımıyorum çünkü neden tanıyayım? 30k adam hem subayım hem doktorum diye geziyor. 6 k adamlar da aynı okulda. subayların ellerinde üstten gelme olduğunu düşündüğüm ama kapağında resmi ibareler bulunan kırmızı kaplı notlar?. 30 k adamla 6k arasındaki farkı çıplak gözle görmek için herkesin senede bir kez ziyaret etmesi gereken zor olduğu söylenen kibrit kutusu.
1980 yılında mezuniyet öncesi eğitim kısmı gülhane askeri tıp fakültesi olarak kurulmuştur.
uzmanlık klinikleri ise çok daha eskiye 1898'de devrin askeri tıbbiye-i şahane (günümüz istanbul tıp) öğrencilerine staj vermek amacıyla kurulan gülhane seririyat hastanesine dayanır. kuruluşunda devrin türk profesörlerinin yanında deycke ve rieder paşalar gibi alman misafir profesörlerin de büyük emeği vardır.
çoğu klinik 1900-1910 arasında hayata geçmiştir.
40'lı yıllarda klinikler istanbul'daki merkezinden, malzemeleri trenle götürülerek ankara'ya taşınmıştır.
türkiye'deki çoğu uzmanlık kliniği ilk defa gülhane çatısı altında kurulmuştur. ayrıca ankara tıp'ın da kuruluşu gata'ya dayanır.
askeri kısmında yabancı uyruklu öğrenciler olduğunu duyduğum okul. lütfen biri yanlış olduğunu söylesin.
askeri kısımda yabancı uyruklu öğrenciler de bulunan okul. kendi ülkeleri tarafından geri dönmek üzere gönderiliyorlar.
içine edilmiş olan okuldur. eskiden arkadaşın dediği gibi olmayandır. 1 (bir) tek saat teorik derse girmeyince 1 (bir) haftasonu dışarı çıkmama cezası alırdınız o okulda. üst dönemden tutun da hocasına kadar herkesin 'dostum bak o öyle yapılmaz böyle yapılır' diye habire küçüklerine yol gösteren onları eğiten tam bir usta-çırak ilişkisinin olduğu bir okuldu orası. ayrıca o okulda birbirini tanımayan insan neredeyse yoktu. hocalar evlerine yemeğe çağırır, seninle okey oynamaya gelir, halı sahada beraber top oynardınız. okuldan ayrıldıktan sonra gülhanede sadece birkaç defa birebir konuşma fırsatı bulduğum hocamı başka bir sivil fakültede toplantıda görmüştüm mesela. birbirimize sarılmış nasıl da onlarca yıllık dostlar gibi sohbet edip hasret gidermiştik. velhasıl kelam okulun hasıdır onun gibi eğitim vereni bulunmaz bir daha. ve sana bir abi yada bir mesleki büyüğün olarak tavsiyem şudur ki kardeşim; içinde bulunduğun kurumun değerini bil, oranın geleneklerine sahip çık, koridorlarından kimler geçmiş öğren, amfilerin isim kahramanları kimlerdir araştır ve de en önemlisi oradan tıbbi etik ve deontolojisi yüksek bir tabip olarak mezun ol ki bir gün bir yerlerde denk geldiğimizde gülhaneli olduğunu öğrendiğimiz anda on yıllardır dostmuşuz gibi birbirimize sarılalım.
her neyse ne diyorduk;
gülhane askeri tıp türk'ün gurur kaynağı
ata'nın güvendiği tabiplerin ocağı.

içerik kuralları - iletişim