gülhane tıp fakültesi

okulum. 1.sınıftayım. okul açılalı 5 ay oldu pratikten başka bir şeye gitmedim. gerek yok.zorlayan bir şey yok. dostum bak bu yanlış şöyle yap diyen bir şey yok. hocaların yarısının yüzünü daha görmedim. kimseyi tanımıyorum çünkü neden tanıyayım? 30k adam hem subayım hem doktorum diye geziyor. 6 k adamlar da aynı okulda. subayların ellerinde üstten gelme olduğunu düşündüğüm ama kapağında resmi ibareler bulunan kırmızı kaplı notlar?. 30 k adamla 6k arasındaki farkı çıplak gözle görmek için herkesin senede bir kez ziyaret etmesi gereken zor olduğu söylenen kibrit kutusu.
1980 yılında mezuniyet öncesi eğitim kısmı gülhane askeri tıp fakültesi olarak kurulmuştur.
uzmanlık klinikleri ise çok daha eskiye 1898'de devrin askeri tıbbiye-i şahane (günümüz istanbul tıp) öğrencilerine staj vermek amacıyla kurulan gülhane seririyat hastanesine dayanır. kuruluşunda devrin türk profesörlerinin yanında deycke ve rieder paşalar gibi alman misafir profesörlerin de büyük emeği vardır.
çoğu klinik 1900-1910 arasında hayata geçmiştir.
40'lı yıllarda klinikler istanbul'daki merkezinden, malzemeleri trenle götürülerek ankara'ya taşınmıştır.
türkiye'deki çoğu uzmanlık kliniği ilk defa gülhane çatısı altında kurulmuştur. ayrıca ankara tıp'ın da kuruluşu gata'ya dayanır.
askeri kısmında yabancı uyruklu öğrenciler olduğunu duyduğum okul. lütfen biri yanlış olduğunu söylesin.
askeri kısımda yabancı uyruklu öğrenciler de bulunan okul. kendi ülkeleri tarafından geri dönmek üzere gönderiliyorlar.

içerik kuralları - iletişim