gümüşhane – Tıbbiyeli Sözlük
70. Dhy ile atanmış olduğum küçük , minnak şehir. Şehir 2 tarafı yüksek dağ ve ortasında geçen Kelkit çayı etrafına kurulmuştur. Nüfusu 50000 civarındadır. En yakın il Trabzondur ve 1,5 saattir. Pestil-kömesi meşhurdur. Yaylaları vardır ama biraz daha kurak yaylalardır bunlar. Tomara Şelalesi , Limni Gölü, Karaca Mağarası gibi doğal yapılar bulunmaktadır. Velhasılkelam zorunlu hizmet için tercih edilebilecek bir ilimizdir kendileri. Bu arada avm, sinema vs yoktur. Ben Merkez TSM'de çalışıyorum soruları olan varsa sorabilir.
Şehir içinde genellikle trafik radarı konulduğundan dolayı trafiğin yavaş seyretmesiyle şehirden giriş çıkış yarım saati bulmaktadır.Civciv dünyası diye kendi halinde süs tavuklarının civcivlerini satan bir yer bulunmakta. Yolun hemen kıyısında tabelasını görebilirsiniz.Tabi bir de ayrıca belirtmek gerekir (bkz:kral pestil köme)
2 haftadır corona + vakanın görülmediği ilimiz. hayatımda 1 kez gidip meşhur olduğu söylenen dönerinden yeyip dönüşte pestil ve köme almıştım.torul ilçesindeki cam terasın manzarası da hoştur.