halkın doğru bildiği yanlışlar

insanlarımıza anlatsakta doğrusunu başkasından duyup duygusal olarak müthiş bir bağlılık gösterdikleri yanlışlardır kulaktan dolmadırlar ama anlatan bir hatip edasıyla anlattığı için insanımız kabullenir.geçelim örneklere;

-siyah kola zararlıymış sarı kola için

-epidural anestezi yaptırırsan felç olabilirmişsin(halbuki alakası yoktur düzgün yapıldığı sürece 0 sıkıntı yaratır)

-eyüp sultanı görmek hacca gitmenin yarısı gibiymiş

-alkali su çok faydalıymış her hastalığa iyi gelirmiş

edit:düşündümde halk dememin sebebi ego falan değil yanlış anlaşılmasın ben de bu halkın evladı bir bozkır çocuğuyum benim de bilmediklerim vardı
doğrusuna inandırmak için kırk takla atmanız gereken bilgilerdir. aklıma ilk gelen tetanos'un paslı çividen bulaştığını düşünmeleri oldu.
(bkz:tetanospazmin)
-sınavlardan yüksek not alan iyi doktor olur.
doğrusu: tıp fakültesinden insan olarak çıkabilen iyi doktor olur. sağlık toplumsaldır :)
kana kırmızı rengini veren madde vişne suyudur.*
insizyon yarasına su tutulmaaaz!
din, dil, milliyet, politika, ekonomi, evrim, bilim ve felsefeyle ilgili mainstream olarak âvâmca bilinen epey şey buna örnek teşkil edebilmektedir.
kırılan kalbin özür dileyerek onarılabileceği
şimdi buraya bir şeyler yazınca "halk"tan ayrı mı oluyoz? öyle değilse halktan birisi olarak yanlış bildiğim şeylerden birisi de budur.
edit: artı veren bir (edit içinde edit: iki olmuş.) kişiyle birlikte halktan ayrı olmadığımızı anlattığımızı düşünüyorum.(kim olduğunu bilmiyorum.) eksileyenler de kendilerini ne olarak görüyorlar merak ediyorum. halktan olmadan halk anlaşılmaz. doktor olunca, şair olunca, entelektüel vs. olunca halktan ayrı olmuyoruz. belki halkın arasından kafasını kaldırıp şöyle etrafa bakanlardan oluruz, yani kafasını kaldırmayanlardan ayrı. ama hepimiz aynı yerdeyiz. evet, hepimiz aynı yerdeyiz. herkesin bildikleri ve bilmedikleri vardır. her şeyi bilen bir insan olmadığına göre herkes halktır başlığa göre de. herkes bir şeyin cahilidir, unutmayalım.
bacakta yedek damar varmış gurban olduğum ilerde kalpteki tıkanırsa diye yaratmış onu kalbe takılıyo sonra o
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim