Tıbbiyeli Radyo Yayında!

hapşırmak

birçok sebebe bağlanabilen refleks.
polen, toz vs allerjisi olanlara önerim: hapşıracağınızı fark ettiğiniz anda burnunuzun üst kısmını hafifçe sıkın (burun kanamasını durduruyormuş gibi), hapşırığınız gerçekleşmeyecektir. aman dikkat hapşırık daha başlamadan yapmalısınız bunu, başladıktan sonra tutarsanız kafa içindeki kılcallara zarar verebilirsiniz.
en sevdiğim, geleceğini 2 saniye önceden haber eden ve burun kenarlarını ovunca geçen eylem.
her tarafı ıslatacak kadar gürültülüsü en güzel anları mahvedebilir.
şahsen, desibeli ve notası gittikçe yükselen bir "hıf hıf hıf hıf" diyip sonra hapşuruyorum.
burun içerisindeki irritan etkenlere yönelik reflekstir. farinksten aşağısı için (bkz: öksürük refleksi)
3 türü vardır

-hapşırdığında herkesin korktuğu hapşırma

-hapşırdığında normal düzeyde ses çıktığı hapşırma

-bir de hapşırdığını bile anlamdığın hapşırma (bunlar genelde pisi sesi ile olur)

teşekkürler
çeşitli şekillerde kendini gösteren durumdur. benimki "haaçiyuvvv" şeklinde oluyor. "hüvehhüveaaaoo" gibisinden hapşuranlara da şahit oldum.. fakat en kötüsü nedir bilir misin....
(bkz:hapşıramamak)
burun mukozasındaki düzensiz sinyallerin veya iritasyonun toz olarak algılanıp o tozun uzaklaşmasını sağlayan refleks. sadece dokunsal iritasyonlar mı yol açar ??

(bkz:fotik hapşırma refleksi)
bir kaç aydır yakındığım ve de içimi dökmek istediğim konu. halkımıza nasıl hapşırılır adlı eğitim verilmesi gerektiğini düşünüyorum. çok mu zor bir peçeteye hapşırmak hadi o an bulamadın, başını yana çevirip koluna hapşırmak? neden ben 45 dk boyunca havada asılı kalan virüslerinizi solumak zorunda kalıyorum ha neden? neden ortaya saçtığınız tükürüklerle yaşamak zorunda kalıyorum? neden insan gibi hapşırmak yerine ortalık yere mikroplarınızı saça saça hapşırmayı tercih ediyorsunuz?!!! yetti beee!
öksürürken de elinizle ağzınızı kapatın! ortalık yere öksüre öksüre mahvettiniz hepimizi! hayır yani hadi bilmeyen insanları anlarım. ama sağlıkçılar? yıldım ya. ortalık yere hapşırıp öksürenlerin kafasını çöp kutusuna sokasım geliyor net!
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim