hasta mahremiyeti

bugün "yoğunbakımdan hasta fotoğrafları paylaşan hemşire" haberiyle ülke gündemine oturan konudur. daha önce rüzgar erkoçların doktoru çıkıp hakkında açıklama yaptığında gündem olmuştu.

sağlık çalışanları olarak bizler hastaların muhtaç ve savunmasız oldukları bir konumdayız. o sebeple birçok mesele gibi mahremiyet konusu da bizim inisiyatifimize ve vicdanımıza kalıyor. kalmasına kalıyor da buna dikkat etmeyen doktor veya her kimse meslek hayatında nice zorluklar onu bekliyor.

biliyorum ki çoğunuz bunların farkında; o yüzden uzatmayacağım. amacım tıbbiyeli sözlükte bu konuya değinmekti.
bence ülke gündemi olarak hasta mahremiyetinden önce insanlığımızın aklımıza gelmesi gerekir. kötü bir duruma düşmüş bir insanla eğlenmeyi bırakın onun yanındayken yersizce gülmenin bile ayıp sayıldığı bir toplumda böyle insanların çıkmasında elbette ki bizim de suçumuz var dönüp kendimize ve çevremize çeki düzen vermemiz gerekir
her şeyden bir eğlence çıkarma meraklısı insana garip gelen kavramdır. tamam, elbette hastane ortamının sıkıcı gelmesi tuhaf davranışlara sebep olabilir ancak eğlence anlayışı hiçbir zaman hastaların üzerinden gitmemelidir.
fakültedeki ilk derslerimizde hayatımız boyunca unutmamamız gerektiği anlatılan, bunun yanında "asla bir bayanı yalnız başına muayene etmeyin, yanınızda biri olsun* " tavsiyesi verilen mühim konudur.

içerik kuralları - iletişim