hatay mutfağı

turk kültürünün zengin tatlarina sahip ozellikle bol acili mezeleriyle ve künefesiyle akillara gelen mutfak. hatay mutfağının tadı damağımda kalmış en güzel yemeği bence (bkz:belen tava)dır. eger yolunuz ozellikle belen'e düşerse mutlaka yemenizi öneririm. bunun dışında bir de meşhur (bkz:kömbe)leri var ki, tereyağlısını ve gerçekten güzel yapılan bir yerden yerseniz seveceginizi düşünüyorum. mezeleriyle aram pek iyi değildir, (bkz:humus) ve kirmizi biberi ezerek yaptiklari mezeleri pek sevemedim. (bkz:kağıt kebabı) da o kadar da beğendiğim bir yemek değil, ancak (bkz:künefe) deyince akan sular duruyor zaten, hatayda mutlaka yiyiniz. aklıma bu kadarı geldi, her an editlenebilir.
yağlı yemekleriyle akdeniz mutfağı karakteristik özelliklerini taşımakta. çevreden aldığı kültürleri harmanlayarak farklı tatlar, ilginç tarifler sunmakta. yemek konusu açıldığında sıkça bahsi geçer.
ağır, yağlı et yemekleri herkese hitap etmez ama mezeleri tartışmasız güzeldir.çukurova yöresinde büyümüş aslen hataylı biri olarak, üzerine mutfak tanımıyorum. içli köfte, etli kömbe, tava, yüksük çorbası, toğga çorbası, biberli ekmek, zeytinli salata, bayram kömbesi, humus, künefe, sarıburma tatlısı ilk aklıma gelen yemekleri. bu yörede büyümenin en olumsuz yanı, damak tadı bu kadar gelişince başka yörelerin yemeklerinin tatsız gelmesi.
son yıllarda iyice tanınmaya başlayan, birbirinden farklı lezzetlerle dolu, türkiye'nin en iyi mutfağı.
mersinde büyümüş bir deliganlı olarak hatay mutfağını yakından tatma şansım oldu,adana ve mersin mutfağı ile kombinlenince türkiye'nin "bana göre" tadı en güzel yemeklerinden oluşan bir sofra ortaya çıkar.

içerik kuralları - iletişim