hayat kadını

toplumlarda hakaret ve küfür niteliğinde eş anlamları bulunan, paraakarşılığında cinsel ilişkiye giren kadın.
evet, burada yapılan meslek ise dünyanın en eski mesleği..

ben kendi görüşüm olarak zinayı sevmesem de hayat kadınlığı dünyanın bir gerçeği..
ama kesinlikle karşı çıkılacak şeyler olmalı bu meslek için..
örneğin kişinin yaşınuygun olmalı ( çin hindi ve endonezya bölgelerindeki çirkin olaylar çok kötü)
bu mesleği yapmak zorunda bırakacak maddi imkansızlık da olmamalı.. yani bir ülkenin istihdamı iyi değilse hayat kadınlarının artması tamamen ülkenin sıkıntısıdır.
psikolojik sıkıntı olmamalı.
ve başka insanlar tarafından hayatı tehdit edilerek bu meslek yapılmamalı..

en iyi yapılacak yerler devlet kontrolünde std(`cybh`) gibi kontrollerin yapıldığı yerlerdir .
aksi takdirde kızılay sokaklarının bitki örtüsü kaçınılmaz bir sondur.. ( ayrıca kim bilir ne kadar hiv pozitif var )
bazı şeyler vardır engelleyemezsiniz hayat kadınlığı müessesesi de bunlardan birisidir.etik midir değil midir zorla mıdır yoksa kendi arzularıyla mıdır buna yaklaşalım.bi kere şu zorla mevzusu günümüzde geçerliliğini yitirdi.bazı kadınlara 1300 lira maaşla çalışmaktansa saatlik 250 lira kazanmak daha cazip geliyor işin özeti bu.kadın orospu olmak istiyorsa olur buna da kimse engel olamaz kıssadan hisse ne orospu biter ne orospu çocukları
hanginiz bir hayat kadınıyla konuştu? toplumda karşılığı uzaktan bakıp orospu diyip geçmek midir, yoksa ihtiyaçlar zorunluluk ya da hayatlar insanları belli noktalara itmekte midir? söylemesi kolay galiba ne de olsa orospu?
isteyerek veya zorla bu işi yapan, toplumun sömürdüğü insanlar. isteyerek bu yola girenlerin kendi tercihi veya süreklenmiş oldukları yol, ancak buna zorlanan insanlar var. örneğin bangladeş'te yer alan bir genelev, o ülkenin en büyük genelevlerinden olduğu söyleniyor. adeta küçük bir şehir gibi, yüzlerce kadın var. bu kadınların bir kısmı o genelevde her yıl onlarca çocuktan biri, onlar da seks işçisi oluyor büyüyünce, zaten burada doğmuşlar, bu sokaklarda koşup oynamışlar. yaklaşık 12-14 yaşlarında buralara satılmaya başlanıyormuş kadınlar, erken büyümeleri ve daha sağlıklı görünebilmeleri için steroidler veriliyormuş, ileride ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek hormonlar. genelevlere küçük yaşta satılan kadınların, fakir ailelerin kızları borçlarını ödeyebilmeleri için yıllarca çalışmaları gerekiyor. yeterince burada çalıştıktan, borçlarını bitirdikten sonra da toplum tarafından dışlanıyorlar. buradan çıkınca görecekleri muameleyi düşünüp, gitmeye cesaret edemiyorlar. çünkü artık onların adı ''orospu''. kadın bedeninin sektöre dönüşmesine neden olan, bu sektöre rağbet gösteren insanlara mı ne oluyor? onlara hiçbir şey olmuyor. onlar da milletin namus bekçiliğini yapmaya devam ediyor.
hayatları zor olan kadınlardır . çoğunun ilk tecrübesi kendi isteği dışında , haberi olmadan ,eşleri , abileri , babaları tarafından satılarak yaşatılmıştır bu kadınlara . sonrasında belki kimine kolay gelmiştir böyle para kazanmak kimi de kurtulmak istemiştir ama başaramamıştır. bu meslek için tam olarak nasıl düşüneceğimi bilemesem de o. çocukları filmi de bu konuda beni etkilemiştir.
geçen sene dersaneden döndüğüm her akşam istisnasız gördüğüm bir kadını hatırlatan başlık. altındağ,ulus taraflarını bilen bilir. oteller gırla, hayat kadınları yollardadır akşam yedi sekiz gibi bir kadını görürdüm hep elinde sigara çok koyu bir makyaj her an bir yerleri açılan kıyafetiyle kapanan bir binanın betonunda otururdu. otobüsle yanından geçerken de bir sürü insan döner bakardı kadına. tabii ki alışık olduğumuz şeyler değil bakmalarını anlıyorum ben de bakardım ilk başlarda garipseyerek içten içe. sonradan kadını arar oldu gözlerim her görüşümde aynı yıkık tavırla sigarasını içerdi bir gün tam önünden geçerken otobüs durdu. adamın teki geldi yanına kadının boynuna gömüldü dokundu falan en son bir şeyler söyledi kadın istemedi belli ki omuz silkti göz devirdi adam da gitti. sonra başkası geldi laf attı gitti kadın baktı öylece. nedense kalbime işledi kadının o omuz silkişi.. herhangi bir adamın gelip laf atıp gitmesi diğerinin taciz etmesi ve onun bu olanlara sadece omuz silkmesi... bilemiyorum çok zor olmaları onlar için hayat.

içerik kuralları - iletişim