hayatın anlamı

belki de bir cem karaca şarkısında saklıdır,kim bilir
deneyimlemek ve keyif almaktır.
"...logoterapi'ye göre bu yaşam anlamını üç farklı yoldan keşfedebiliriz: 1. bir eser yaratarak ya da bir iş yaparak; 2. bir şey yaşayarak ya da bir insanla etkileşerek; 3. kaçınılmaz acıya yönelik bir tavır geliştirerek..."

"...yaşamda anlam bulmanın ikinci yolu, bir şey -iyilik, doğruluk, güzellik gibi- yaşamak, doğayı ve kültürü yaşamak, son ve bir o kadar önemlisi de olanca eşsizliğiyle bir insanı yaşamaktır. yani onu sevmektir..."

victor e. frankl - insanın anlam arayışı
"kendimi kendimden çıkarsam sıfır kalmaz" cümlesindeki kalandır belki de. kendi kelimesinin anlamını yitirdiğinde geriye kalan daha doğrusu geride çoğalan.
hayata dair her şey içimizde, mesele keşfedebilmekte. hayatın anlamı bizleriz. bizim anlam yüklememizi bekliyor her şey.
bir ömür arasak da bulamayacağımızdır.
belki de sadece insanlara ufak bir umut, ufak bir gülümseyiş olmaktır. çok da büyük şeylerde aramamak gerek belki bu hayatın anlamını.. ufak şeyler, ufak gülüşler...
yoktur. insan olmasını ister, yaşadığı hayatın anlamsız olabileceğini düşününce bile rahatsız olur ancak hayatın anlamı yoktur olsa bile herkes için farklı ve ulaşılamaz olacaktır.
insan nasıl ki hep varoluşunu tamamlaya çalışsa da ancak ölünce varoluş tamamlanabilir insanın anlam arayışı da ne yazık ki ancak ölünce son bulur. halbuki hayatın gerçekten bir amacı olmadığını bir sindirebilsek yaşamak o kadar güzel gelecek ki…
antik yunan şairi theogonis hayat hakkında şöyle der;

"insan için hiç doğmamış olmak, güneşin kavurucu ışığını hiç görmemiş olmak en iyisi olurdu. ama eğer doğmuşsa olabildiğince çabuk hades'in kapılarına koşturmalı ve orada, yerin altında huzur bulmalıdır."
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim