hayvan çiftliği – Tıbbiyeli Sözlük
herkesin okuması gereken bir başyapıt. ''reel sosyalizm'' eleştirisi kabul edilmekle birlikte kapitalizmi de eleştirir. bu konunun daha iyi anlatılacağını düşünemezsiniz okurken ve george orwell 'in zekasına hayran kalırsınız.---spoiler---

bütün hayvanlar eşittir;ama bazıları öbürlerinden daha eşittir.

---spoiler---
herkes tarafından övülünce güzelim kitap popüler kültürün malzemesi haline geldi.

keşke sayfa sayfa tahlil edilse bu kitap. okumakla kalınmayıp, üzerine düşünülebilse de yeter.

çünkü böyle yapılsa, dünyadaki bütün sistemleri, görüşleri artık farklı bir gözle değerlendirmeye başlayacağız.

aslında birinin diğerinden hiç farklı olmadığını göreceğiz.

sadece görüşlerin adı değişmiş, bazı yeni kavramlar oluşturulmuş vs vs.

ama sonuç olarak hepsi aynı kapıya çıkıyormuş.

hepsi eninde sonunda bireyleri ütmeye çalışıyormuş.neyse.

bu kitap bir şaheserdir.

tüm sistemlerin nasıl bir çöplük olduğunu anlatan bir şaheser.
`dört ayak iyi iki ayak kötü` sözüyle isyanlarını dile getirmiş fakat gücü ele aldıktan sonra üç yüz altmış derece dönerek sözü `dört ayak iyi iki ayak daha iyi` olarak değiştirmişlerdir.

sistem eleştirisi bu kadar mı güzel anlatılır. okuyalı 2 sene geçsede tekrar okuma isteği uyandıran kitaptır.

Koca yürekli snowball seni de unutmadık.

(bkz:napoleon)
Anlatımının yaygın açık eğretileme ile yapılması (bkz:metafor) ve karakter analizlerinin tam olarak yapılmasıyla beni benden alan kitaplardan bir tanesidir.
güçlü bir eleştiri, mutlaka okunması gereken bir kitap. En iyi kısımlarından biri slogan atan koyunlardır.
çok iyi bir taşlama örneğidir bu kitap benim açımdan. maalesef sosyalizm kağıt üzerinde iyi bir yönetim şekli gibi görünse de pratikte mantıklı sonuçlar doğurmuyor. çünkü insan her zaman daha fazlasını istiyor, fazlasını elde edemeyeceği bir yönetim şekli istemiyor. ve sosyalizm uygulanan yerlerde genelde halk fakir oluyor kim ne derse desin üst bir zümre oluşuyor eşitlik de bir yere kadar. yani yalandan kendimizi kandırmamamız gerektiğini söylüyor bu kitap." bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir. "
george orwell ın fabl tarzındaki eseri. Kitap, stalin(bkz:napoleon) ve troçki(bkz:snowball) arasındaki tarihi gerçeklikten ve sosyalist devrimin yozlaştırılması gibi basit bir gerçeklikten temel almasına rağmen yazarın geniş hayalgücü ve anlatımı ile inanılmaz bir lezzete dönüşmüştür. aynı yazarın 1984 isimli ütopik kitabı da tavsiye edilir. hayatın her dekatında mutlaka tekrar okunması önerilir.
George Orwell'in eseri.

Kitap ile ilgili pek çok şey söylenmiş ben ekleme yapayım. Aynı zamanda çizgi filmi yapılmıştır. Ben ilk kez küçükken trt'de izlemiştim. Çok da güzeldir. Şimdi düşünüyorum da Trt'de yayınlanmış olması bana ütopik geliyor.

Rick and Morty dizisinin 1. sezonun 2. bölümünde Snuffles, diğer köpeklerle devrim yapıp bir gece Summer'ın odasına gelip hesap sorarken 'Call me Snowball' diyerek de ufak bir gönderme yapar esere.