hdd

`hdd` üzerinde `bad sector` lerin artması ya da plakta fiziksel birsıkıntı nedeni ile okuma kafasının ani hareketleri sonucu sürekli disk kasasına çarpması ile çıkan ses...

iyiye alamet değildir.. harici bir depolama birimine verilerinizi yedekleyin ve hdd nin bozulmasını bekleyin.. bad sector taram programları ile bu sıkıntı azalabilse de fiziksel bir sıkıntı varsa veri kaybı yaşanabiliyor.
sabit disk, sabit sürücü, `hard disk` bilgisayarlarda en sık kullanılan dahili depolama birimi.
kasa, anyetik okuyucu başlığı ve bu başlığa bağlı bobinler ve manyetik bir plakadan oluşur. plaka çok yüksek hızlarda döner.

bilgisayarı istemli bir şekilde kapattığımız zamanlarda okuyucu kafanın diskte depolanmayan bir oturma yeri vardır ve oraya oturur.. ancak gücü ani bir şekilde kesersek bizim kullandığımız sektörlere manyetik kafa çarpabilir.. bu da veri kaybına neden olabilir..
aslında ciddi derecede hassas aygıtlardır bunlar.. çok çok küçük bir düzeyde veriler kaydolur.. yani diskin içinde bir toz tanesi olması diskin işleyişini bozabilir.. küçük mesafelere bir örnek ile manyetik kafa ile plaka arasındaki mesafe 0,07 mm ye kadar inebilmektedir.
`hdd` üzerindeki muhtemel fiziksel bir hasar (ör `head crash`) sonucu kullanılmayacak durumda olan ve bizim sisteme tanımlatmadığımız durumda hdd çalışmasını yavalatabilecek olan bölüm.
bad sector tarama programları ile ya da format atarak bu bölgeler kullanılmayacak verisi bad sector çevresine yazılır. bu sayede manyetik kafa bu bölgeyi kullanmaz.

içerik kuralları - iletişim