Dün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren toplu sözleşmeye göre tabip dışı personelin sabit ek ödemesine zam kararı ve dolaylı olarak hekimlerin performansa dayalı ek ödemesinin düşecek olması… ne dediğim anlaşılmıyor değil mi? Çünkü maaşlarımızı işte bu hale getirdiler maaş, sabit, performans, nöbet. Önce parçaladılar şimdi yutuyorlar. Ve biz böyle susmaya devam mı?
Yaptığımız işin karşılığını bile almazken bize yapılan bir başka hakarettir.
Sen ne yaparsan yap bu otoritenin kölesisin demektir.
Ülkede zaten doktora saygı yokken, devletin de doktoru üvey evlat gibi görmesi yaralayıcıdır, yıldırıcıdır.
Evet arkadaşlar ben de ek gelir olanakları üzerinde düşünmeye başladım bile. Müzik yeteneklerim üzerşnden birşey yapabilir miyim diye…
bu ülkeden gitmemek için nedenler aradığımız şu günlerde gitmemiz için her şeyi yapan hükümetin son projesi. haksızlıklara ne zaman ses çıkarmayı öğreneceğiz bilmiyorum.
Nedenini hiç anlamadığım, anlamayacağım istenmeyen misafir muamelesi. Asıl sorun biz bu memleketin aydın ve emektar evlatlarıyız, misafiri değil..
Şu an hâlâ sabit dışı döner sermaye dağıtan yerler olmakla beraber yakın zamanda onların da biteceğini gösteren, sağlık-sen'in katakulliye getirdiği öneri sonrası dolaylı yoldan hekim maaşını düşürecek olan gelişme.

Hekim dışı sağlık çalışanlarının %20 artırılan sabit döneri genel bütçeden karşılanacağı söyleniyor ama net değil.

Yapılacak tek şey topyekün hareket edip, emekliliğe yansıtılan daha yüksek maaş talep etmek. Yoksa hepimizin kendini maaş+sabit dönere göre ayarlaması gerekecek.
Hepimizin günlük düşünce spektrumu belli bir bant aralığındadır. Geçim kaygısı ya da herhangi bir kaygı güden insanlarda bu spektrumun bir kısmı zamanla bu kaygıya ayrılır. Subkortikal bu kaygılar nedeniyle kişi tam anlamıyla kendisini yaptığı işe veremez. Kararların çoğunun subkortikal alındığı düşünüldüğünde zamanla tercihleri bile etkileyebileceğini söyleyebiliriz.
Her geçen gün yaşam standartlarının düşürüldüğü, güncel ve mantıksal devrelerle hareket ederek insan hayatına dokunan bir meslek grubundan bahsediyoruz.
geçim, yaşam ve refah kaygısı güden bir hekim, mesleğini nasıl sağlıklı bir şekilde yapabilir?