hemşire hanım diye çağrılan bayan intern

bay intörnlerin diye başlayan bir cümle kursam, beş çayı da içiyor muyum diye sormanız icap eder. bayan doktor... veeev vaay vooov. kız doktorların desek? cık çünkü oğlan doktor demek kulağa nasıl desem... komik geliyor. hah! aferin! deneme yanılma yoluyla bayan değil kadın denmesi gerektiğini buldun değil mi? çünkü erkek doktor kulağa abes gelmiyor. ama çok haklısınız kadın demek bir hakaret olduğu için bayan denmeli; çünkü erkek kelimesiyle ancak daha kibarlaştığı zaman denk olabilir. böyle deyince ben feminist oluyorum ya. ama bak bay doktor demek çok komik. hemfikir miyiz? aylar sonra geldim sözlüğe bakıyorum ve yazdığım entrynin de bu olması nahoş.
henüz ikinci sınıf olmama rağmen okulda 3 kere teyzeler tarafından hemşire sanıldım. (sınıflar hastanenin içinde) erkekler de böyle şeyler yaşıyor mu merak ettiğim durumdur.
bu durumda ben doktorum diyorum direk. eskiden hemsireligi kabul eder, aman ne olacak ki deyiversinler derdim. sonra hasta yakinlarinin tepeme ciktigini gordum. ulan dedim siz kimsiniz be, yillarca okumusum size mi ezilcem. artik doktorluk fora.

edit: eksi veren ağır hasta yakınıdır.
evet öyle bir heyecanla gelir ki hasta yakını siz hasta öldü sanarsınız onun dediği şey ise "hemşire hanım serum bitti"
öncelikle demek istediğiniz: kadın doktor
oğlunu evlendirme sevdalısı yaşlı insan hastalarının yaklaşırken hemşire kızım demesi ve doktor olduğumu öğrenince teşekkürler doktor kızım diyerek uzaklaşması, kazan kazan yani


dünkü nöbetimde birileri bana üç kere daha hemşire hanım deseydi yukardaki karikatüre dönecektim.

en çok da kadınların ısrarla hemşire hanım demesi canımı sıkıyor. daha kadın kadına yakıştıramıyor doktor olmayı.

bıkmadan usanmadan o serumların musluğunu kapatmak o kadar kolayken, deskte kakara kikiri yapan hemşirelere inat "ben hemşire değilim, hemşireye söyle" deyip durdum.
stajyerlerinde muzdarip olduğu durum. hemşire hanım dediklerinde bakmıyorum ama eğer durdurup demişlerse o zaman 'hemşire hanım?' diyorum. sonra gözler bi önlük cebindeki isimliğe kayıyor. mahcup bir şekilde soruyorlar sorularını. doktor hanım ya da doktor kızım olarak bu sefer.
henüz 1. sınıfta zorunlu yaz stajımı yapıyordum. ilaç mümessili, yanında staj yaptığım aile hekimine sunumunu yaptıktan sonra çıkarken "size de iyi günler hemşire hanım" dedi. bu sözü söyleyip hemen çıktığı için cevap verecek fırsat bulamamış ve şaşkın şaşkın bakakalmıştım sadece. tabi o sırada hemşire masasında oturduğum için dikkat etmemiş de olabilirdi. üzerinde pek durmadım.

sonraki gelişinde ise şöyle bir şey yaşandı:
"kusura bakmayın geçen sefer fark edememişim, önlüğünüzden gördüğüm kadarıyla tıp öğrencisisiniz sanırım. intörndü, değil mi?" deyip (önlüğümde okulumun logosu vardı) bana da bir kalem bıraktı.
yine yanlış nitelendirilmiştim ama en azından önceki kadar yanlış değildi bari.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim