heroin

ing. eroin.

sonu -in ile biten her sey (tamam belki hepsi degil, ama benim bildigim kadariyla hepsi) bagimlilik yapici maddeler sinifindadir. kullanan kisiye kendini mukemmel hissettiren, adeta bir superkahramanmiscasina herseyi yapabilecek kafaya eristiren bir madde oldugu icin "heroin" denildigine dair bir rivayet var (heroine, ingilizcede kadin super kahraman. mesela wonder woman). eroininden nikotinine, kafeininden kokainine kadar hepsi bagimlilik yapici sayilir-mis.

sol freymde kafein gorunce seyapayim dedim. gerci siz tip okuyan zehir gibi cocuklarsiniz, coktan sondaki -in suffixini gorunce anlamissinizdir olayi.

edit. yellow list denilen bir olay var. bunlar hep uluslararasi duzeyde satisi, uretimi, kullanimi vs kontrol altinda tutulan seyler. yellow list icin suradan https://www.incb.org/documents/Narcotic-Drugs/Yellow_List/NAR_2011_YellowList_50edition_EN.pdf
afyon bitkisi çiçeğinin çiçek tablası na atılan bir çizik sonucu akan sıvının kimyasal işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen morfin yani opiyat türevi.
diasetil morfin


ülkemize trakyadan girdiği için h harfinin düşüp "eeroin be ya" şekline dönüştüğü söyleniyor.
(bkz:eroin)

içerik kuralları - iletişim