Zulfu livaneli'nin ocak 2017'de cikan son kitabi.bir gazetecinin gozunden mardin'deki suriyeli multecilerin kamplari, yasadiklari, isid'in yapmis oldugu zulumler anlatiliyor.kitabi toplasam 5-6 saatte bitirdim, baya akici ve kisinin merakini diri tutuyor. ancak sonu hic bekledigim gibi degildi.. livaneli'nin cogu kitabini okumus biri olarak sonunu pek yakistiramadim kendisine.
Öyle boşlukta hissedersin ki yataktan kalkar telefona bakar tekrar yatarsin. Korkarsın.Bir korku vardır içinde böyle her an birinin kötü haberi gelecekmiş gibi... Yani her şeyin özetı icimde bir sıkıntı var. Bilinçaltını keşfeden biriyle kavuşabilirsin huzura.
Beş eylülde açılacak okulum için yarın hazırlık, pazar günü de yola çıkacağım için içimde olan his. Her şey yeniden başlayacak sözlük umarım beklediğimden çok daha güzel şeyler yaşarım, yaşarız.
Karnında tuhaf bir ağrı olur ya işte tam da o şey huzursuzluktur.

Bende ders çalışmadığım zamanlarda olur tamamen vicdan azabı!
Şu an içinde bulunduğum durumdur. Önce bir taşikardi, ardından nefes almakta güçlük ve uyuyamama evet ,elbette ki anksiyete . Anksiyetenin de en sevdiği dostudur huzursuzluk hissi . Allah anksiyetenin belasını versin
“Aklı Batı’da, kalbi Doğu’da yaşama şizofrenisinin parçaladığı ruhların bunalımını, özgüven eksikliğini, yabancı sözcüklerle, yabancı tüketim mallarıyla örtmeye çalıştıkları tedirgin kişiliklerini, olduğundan farklı görünme çabalarını sanki gözlerim birdenbire açılmışçasına göstermişti Hüseyin bana.”
"Birkaç yıl önce okuduğum, adı galiba Mutluluk olan bir romanda denildiği gibi, biz, bu ülkenin okuryazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu askısını bırakmış, Batı askısını da yakalayamadan aşağı düşmüştük."
Bana oldukça sık gelen şekilde içinde bulunduğum ruh hali. Bilmiyorum dışardan nasıl gözüküyor ancak çok fazla kafaya takıp huzursuzlaşıyorum. Uzun zamandır olaylar söylediklerim veya tavırlarım hakkında düşünmemiştim ama yine düşünmeye başladım ve bu hiç iyi hissettirmiyor.
İçimden hiç gitmeyen his. Yarınki küçük çaplı kıyamete hazır mıyım bilmiyorum. Nolur hasarsız atlatalım Allah'ım nolur...