i̇nsanın çok nankör olması – Tıbbiyeli Sözlük
kendimden bildiğim olay.

dinime olan bağlılığım sayesinde birçok şey elde ettim elhamdulillah.

bu elde ettiğim özellikler sayesinde istesem her hafta farklı bir milletten kız düşürebilecek durumdayım ve şu hayatta en sevdiğim şeylerden biri kadın.

arzulanıp dinim için hayır diyip kaçınca gelip dinimi suçluyor mal nefsim.

ulan sen elde ettiğin şeylerin çoğunu dinin getirdiği özellikler sayesinde elde ettin. dindar olmasan şu an ne halde olurdun çok iyi biliyoruz.

burda elde ettiğim şeyler derken de ne bileyim dil öğrenme olsun aileden kaçıp özgür yaşam kurabilme olsun ders çalışma iradesini gösterebilme olsun bunların hepsi benim özelimde dinin getirdiği karakter sayesinde olabilen şeyler.

hayır açıkçası bunlar olmasa da yine okay derim. din tüccarlığı yapmak farklı bir şey ama dinin insana güzel şeyler getirmesi güzel bir şey.

her şeyi bırak elde ettiğin tüm şanslar var olabildiğin için oluyor ve sen seni var edenin allah olduğuna iman etmişsin.

onun sayesinde bir şeyler kazanıp sonra o kazandığın şeylerle mi allah’a isyan edeceksin?

Yani öyle bir konuşuyorsun ki sanki dinin olmasa yine o şansın olacaktı ve elde edebilecektin. Halbuki dinin olmasa zaten o şansın da olmayacaktı. Dolayısıyla dinin istemediği şeyleri yapmaman hiçbir şey olmasa vefadandır.

ne zalim ve cahiliz.