ı. justinianos

jüstinyen olarak da bilinir. 1 ağustos 527-14 kasım 565 döneminde doğu roma imparatorluğu'nun imparatoru. bazı tarih yazarları tarafından kendisine büyük unvanı yakıştırılmaktadır. saltanat döneminde imparatorluğun eski büyüklüğünü tekrar geri getirmeye ve tarihsel roma imparatorluğu'nun elden çıkmış olan batı kısımlarını kendi topraklarına katmak için büyük gayretler sarf etmiştir.
klasik antik çağlar sonlarının en önemli kişilerinin başında gelmektedir ve zamanı bizans imparatorluğunun en parlak dönemlerinden biri olmuştur

edit: keşke 1 2 3 diye sıraladığın şeyler hakkında da bi bilgi verseydin çok biliyormuşsun ya? neyse kısaca editlemek istediğim nokta şu ki roma hukuku diye ayrı başlık açtım oradan jüstinyen kanunları dediğin şeye yani biz hukukçuların deyimiyle corpus ıuris civilis ye ve oniki levha kanunları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.
*np
jüstinyen kanunları ile bilinen en önemli hukuk sistemlerinden birini oluşturmuştu yanlış anlatmıyorsam.
sonuçta hukuk okuyanların bir zahmet bilmesi gereken şeylerden ikincisi.
neyse balığı açan arkadaşa ayıp olmasın ama hukuk okuyan kişiler eğer bu konulara hakim değilse bırakın da okumasınlar
1- magna carta
2- jüstinyen
3- j.j. rousseau ve toplum sözleşmesi
aslında başlığın i. justinianus olması daha doğru olur. çünkü yunanca'dan ziyade latince'yi ana dili olarak konuşan son doğu roma imparatorlarından biridir. istanbul'da bulunan ayasofya ve yerebatan sarnıcı onun döneminde yapılmıştır.
fetihlerini ünlü generali belisarius başarmıştı. kendisi bir general değildi ancak çok iyi bir sivil yöneticiydi. "uykusuz imparator" olarak bilinir.
justinianus'tan sonra doğu roma imparatorluğu yavaş bir duraklama ve çöküş devrine girmiştir. ilk önce yunanca'nın etkisini artırması ve latince'nin konuşulurluğunun azalması ile roma kimliği bizans'a doğru evrilmeye başlamış. sonra bu imparatorluğun geleneksel binlerce yıllık kurumları birer birer yok edilmiş ve bilge yöneticilerin yerini gittikçe cahil ve beceriksiz yönetici ve komutanlar almıştır.
17.yy da uydurulmuş bizans terimini kullananları göstermiştir.(doğu roma o krdşm)

ülkedeki hukukçulara sadece tırnak kadar da olsa roma tarihi biliyorlar diye de minör bir sempati duyuyordum.

gerçi çoğu baba parasıyla özel üniversite mezunu olup avukatçılık oynayan pelinsuların üyesi olduğu bir kitleden ne beklersin...

not:ankara hukukçular istisnadır candır... (varsa eqlesin (!) )

içerik kuralları - iletişim