Bir de bol bol konuşup asıl önemli konuları size hiç fark ettirmeden atlayan bir tip vardır ki içine kapanıklar onlardan çok daha masumdur.
kendine saygısı varsa, kendisini seviyorsa ve bunu bencillikle yapmıyorsa, kendisine yeterince zaman ayırıyor ve dikkat ediyorsa ideal insandır, öbür türlü eziktir.
doģduģumdan beri yediğim damgadır. oyle ki kucukken hic aglamazmisim bile . su aralar sinav stresindeyim diye ustume gelmiyorlar her ne kadar dile getirmeseler de farkindayim ama normal zamanlarda bu durumumdan sikayetciler. bence konusmayi hoşbeşi sevenler kadar dinlemeyi daha cok seven yada sizin tabirinizle soyluyorum "konusmayan" insanlarin olmasi da oldukca normal bi durum.

biz size "cok konustun az sus da kafamiz dinlensin" dedigimizde aliniyorsunuz ama siz bize bisey soyleyince "canim senin iyiligin icin icini dokersin" diyorsunuz .(bkz:Dokecek iç mi biraktiniz mübarekler)
Her sene yediğim kazıklar sonrasında olmayı hedef edindiğim insan tipi. Sonra beceremeyip tekrar kazık yemek.
Dış dünyadan elinde olmayarak kendini ayıran kişi tipi.
İçine kapanık olmakla içini kapatmış olmak farklı şeylerdir.
İçine kapanık olan kişi bu durumu istemese de elinde değildir, kendini aşmaya çalışırsa atlatabilir. (ki, bana göre bu atlatılması gereken bir durumdur)
Yaşantıdan dolayı içini kapatan insanın ise bu kendi tercihidir. Aslında kendini ifade edebiliyorken insanlardan uzak durmayı yeğlemiştir.
Bu yüzden her konuşmayan, samimiyet kurmayan insanı içine kapanık diye etiketlemek hatadır. Ya kendisi bunu istediyse?
Çok da üstlerine gidilmemesi gerektiğini düşündüğüm insan tipi.

İçe kapanıklar hemen renklerini size gösteremezler. Fakat yeterince zaman tanırsanız açılmaya başlayacaklar ve herkese göstermedikleri dünyalarını keşfetmenize izin vereceklerdir. Çok fazla arkadaşları olmadığı için sizi satmayacak, sır tutacak ideal dostlar olabilirler ayrıca.

Onları soğuk diye de yargılamamalıyız. Çünkü hemen duvarlarını yıkamamak ellerinde olan bir şey değil.

müzikleri,filmleri, kitapları ve yakın dostlarıyla mutlu olabilen Bu güzel insanları üzmeyelim lütfen.

(bkz:içe kapanıklık eksiklik değildir)
(bkz:bill gates)
(bkz:gandhi)
Uzaktır, her şeye ve herkese.çoğu zaman bu kendi tercihleridir ama çoğu zaman da herkes gibi olmak isterler.
Ne kadar olmak istemesem de bendir. En samimi olduğum en sevdiğim insanla konuşurken bile aşırı gerilirim . Aşmaya çalışıyorum ama bence kişiliğin bir parçası olduğu için beceremiyorum. En sevmediğim yönü ise insanların ego yapıp böyle davrandığımı sanması.