İdam cezasına katiyetle karşı çıkan insanlar benim gözümde ya potansiyel katildir ya da tecavüzcü. Ha tabi ülkedeki hukuk sisteminin aksaklıklarını öne sürerek karşı çıkanlar istisna, ama bu da idam cezasının belli adli suçlara sınırlandırılması ile çözülebilir diye düşünüyorum. İdam kolay değil, hukuk sistemini iyileştirmek hedef alınmalı, yok biz beceremeyiz deyip adaleti uygulamaktan geri duran hukuk zaten olmayan hukuktur. toplu veya bireysel olarak haksız yere adam öldürmek onu bir ömür besleyerek ödüllendirilmemeli. Kadın cinayetleri ve tecavüzleri asgari düzeye indirmenin en kestirme ve etkili yolu budur. Eğitim diyeceksiniz, olmuyor arkadaşım, insanları eğitebilirsin ama bu hayvanları nereye kadar. İsveç tecavüz oranı en yüksek ülke, demek ki eğitimle bir alakası yokmuş, cezaların caydırıcılığıyla alakalıymış. Mevcut TCK çoğu suçtan suçluyu koruyor, savunuyor.
ne katilim ne tecavüzcü.

şu ana kadar ikisi içinde potansiyel olarak içimde bir şey hissetmedim.

ve idam cezasını kesinlikle istemeyen biriyim.niye mi?

bir insanın eliyle diğer bir insanın ölümüne karşı olduğum için.

adaleti sağlayacak insanlara güvenmediğim için.

her insanın içinde iyi ve kötü olduğunu bildiğim için.

bugün iyi olan insanın yarın kötü olabileceğini bildiğim için.yine bugün idamı getirenlerin, değer yargılarının değişmesiyle yarın alt edilebileceği için.

dün alt edilenlerin bugün başa gelebileceği için.

ve bu devinim yüzünden adalet temelli olmayan kararların çıkacağı için.daha da sayarım.

sayarım ama anlamak istemeyen zaten anlamaz.en çok zoruma giden doktor olacağı halde insanların ölümünü isteyenler.

biliyorum şimdi "şu insan mı" "bu insan mı" diyeceksiniz.

evet insanlar.

pisliğin en derinine batmış bile olabilirler.

terörist ve tecavüzcü ya da başka her türlü suç.

damarlarında kanın aktığı herkes insandır.

ve ben bir insanın başka bir insanın aklıyla, eliyle ölmesine karşıyım.bundan 12 yıl önce kaldırıldı bu ülkede idam.

terör yok muydu?

tecavüz yok muydu?

hırsızlık, soygun, adam yaralama vs vs.vardı.

hatta terörün en şiddetli olduğu dönemlerde idam vardı bu ülkede.

çözüm oldu mu?

hayır.

çözüm olacak mı?

hayır.her şeyi güç kuvvetle çözeceğini zanneden insanlar.

her zaman işin kolayına kaçmaya devam edin.

her zaman en basitiyle çözüm bulacağınızı zannedin.bir şeylere çözümü "yapmak" ile değil de daha fazla "yıkmak" üzerinden gidemezsiniz.

çözüm hiçbir zaman ölümle olmamıştır.

olmayacaktır.

hatta bu sayede suçlu daha fazla fevrileşecektir.

vereceği zarar daha da artacaktır.biraz sonra terörist sevici ya da sözlükte yaygınlaşan tecavüzcü gibi ithamlarla yargılanacağım muhtemelen.

ama teröristten ve tecavüzcüden nefret ederim.

nefretim onları öldürerek çözüme ulaşılabileceğini kabul ettiremez bana.

çünkü ölüm hiçbir zaman çözüm olamaz.çok uzatmayacağım.

şeyh edebali'nin sözüyle bitireceğim.

insanı yaşat ki, devlet yaşasın !
katil ya da başka bir şey değilim. idama katiyetle karşıyım. buyurun istediğiniz gibi etiketleyin.
Hani tanrının verdiği canı tanrıdan başkası alamazdı??Şahsen idam cezası için bence sağlam bir adalet sistemi birinci şarttır.

Bir de suçun kesinliği önemlidir.Fakat son 50 yılın türk tarihini hesaba katarsak tamamen fiyasko ile sonuçlanacak olay.Suçların yeterince caydırıcı cezaları olursa idama gerek kalmaz diyerek karşı çıktığım görüş.
Kişi başka bir kişinin yaşama hakkına haksız yere saldırdıysa, pek tabi onun da bu hakkı elinden alınmalıdır. Vicdana, akla en yatkın seçenek budur. Ki dine göre de bu şekilde.
Bazen ölmek daha kolaydır, beklemekten , cezalardan. mapushaneye girmeyen,görmeyen oranın nasıl bir ceza olduğunu bilemez. Demişti sevdiğim bir kişi. Soruyorum sevgili yazarlar ,bu kadar kolay kurtulmalılar tecavüzden,cinayetten? Ölüm onlar için çok basit değil mi?
ölümün kurtuluş olduğu konusunda ihtilafa düştüğümüzü düşündüğüm başlık.

çocuk istismarcısına ölüm resmen hediye.

annesini 56 yerinden bıçaklayarak öldüren insana ölüm resmen hediye.hem bazen 40 yıl sonra kişinin masum olduğu ortaya çıkıyor. 40 yıllık esaretin bile bedeli olamazken, elinden hayatını almanın geri dönüşü mümkün olmayacaktır.
Olaylara özellikle Türkiye'deki karmaşık olaylara realist yaklaşan ve azıcık da olsa analiz edebilen insandır.Bakın çok geçmişe gitmeyeceğim. Ama yine de eski olayları bir okuyun. Mesela terörist başı neden idam edilmedi? Üstelik idam vardı o zamanlar ve devlet de ABD'nin idam etmeme koşulu olmadığını söylediği halde. Sebepleri ise aihm ve sosyo-psikolojik etkisi. Peki bu etki neden sadece bir kişi için tartışılıyor? Bak, işimize gelince idamı hümanist bir şekilde irdeleyip egale edebiliyormuşuz değil mi? Üstelik bu kişi hala binlerce kişinin ölümüne sebep olan bir terörist başı olsa bile. Peki sizin argümanlarınız ne? Tecavüzcüler, adam öldürenler idam edilsin:( evladım, bu insanlara verilen trajikomik ceza indirimlerine bak bir önce, sonra gel ve idam cezası geldiğinde gerçekten hukuk sistemi onlara idam cezası verir mi bi düşün bakalım. Hukuk sisteminin folloş olduğu bir ülkede neye güvenerek bu kadar emin konuşabiliyorsun, nasıl emin olabiliyorsun adaletin en doğru şekilde tecelli edeceğine? Daha geçen tecavüzde 15 yaş sınırı kalktı bu ülkede. Git aç oku öğren biraz neymiş bu diye, sonra ağla "Kahrolsun tecavüzcüler :(" diye.Bak çok geriye gitmeyeceğim dedim. Ergenekon ve balyozu hatırla. Bu adamlar, Türkiye'nin en seçkin en eğitimli komutanları, vatan haini ilân edildi. Yahu Genelkurmay başkanı hapise atıldı darbe planı iddiasıyla. Sonra ama çok sonra "her şey kumpasmış :(" dendi, "kandırıldık" dendi ve tek tek tahliye edildiler. Ama bir de içerdeyken vefat edenler, hastalananlar, ailesinin cenazesine gidemeyenler oldu. Daha geçen ay tahliye oldu murat eren düşünebiliyor musunuz? İçerde asker unutmak bile nasıl bir hukuk düzenine(!) Sahip olduğumuzu da mı anlatmıyor size? Bu insanların idam edildiğini bir düşün, bir hayal et, onların senin bir yakının olduğunu düşün en basitinden. Bilmem anlatabildim mi?Bak, zaten şu anda hiçbir şekilde müdahale edemeğimiz khk'ler ile bile bir anda terörist ilan edilebilirsin. Nasıl kanıtlayacaksın suçsuz olduğunu? Bu ülkenin genelkurmay başkanı bile kanıtlayamamışken sen nasıl kurtulacaksın? Veya O akşam evine giderken olay yerinde kamerada sadece sen gözüktüğün için tecavüzcü ilan edildiğinde mesela."idam kolay değil, hukuk sistemini iyileştirmek hedef alınmalı, yok biz beceremeyiz deyip adaleti uygulamaktan geri duran hukuk zaten olmayan hukuktur." Demişsin ya. Hah işte aynı şeyden bahsediyoruz. Bu ülkede hukuk yok! Yok İşte yok! "Kandırıldık, aldatıldık, kumpasmış" denilmeyen günler geldiğinde, içimizde adaletin tam yolunda ilerlediğine dair bir küçük umut oluştuğunda gelin yeniden tartışalım idamı. Ama şu an değil.Not: son olarak isveç'te en yüksek tecavüz oranı olmasının bir sebebi yukardaki bir entry'de verilmiş.(bkz:göçmen halk) diğer bir sebebi de insanların böyle olaylarda çekinmeden polise ihbarda bulunması. Yani eğitimli olması, devlete ve adalete güvenmesi.
(ebkz: #27613)'te pembesteteskop gene sıçmış sıvamış. "Benim icin islamda varsa vardır,yoksa yoktur" ne demektir? O zaman senin için 9 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenmek de vardır, senin için 4-5 tane kadınla evlenmek de vardır, senin için recm de vardır,hadım da vardır,kafirlere ölüm cezası da vardır... böyle ahmakça böylesine aptalca fikirlere sahip olman beni çok şaşırtıyor. her entrynde işid'in bu ülkede de taban bulduğunu görüyorum. Ustelik doktor olacak bir insanın böylesine aptalca fikirlerle dolu olması cok trajik.İdam tartışılmamak üzere kapanmış bir konudur. İdam olsaydı bugün ergenekoncular mezara girmişti. Oysa ergenekonun kumpas olduğu,hukumet-cemaat ikilisinin itiraflarıyla ortaya çıktı. İdam bu ülkede hiçbir zaman işlemeyecektir. Çünkü bu ülke yukarıdakiler gibi aptal insanlarla dolu,idam asla ama asla gelmeyecektir.Türkiye cumhuriyeti laik ,laik ,laik ve hepinize rağmen yine de laik bir devlettir!!!
her konuda islama ve inananlara hakaret eden bir arkadaşın doktor olmasını anlamıyorum. hayır her konuda her başlıkta konuyu getiriyor buraya.. herkes istediğine inanır,inanmaz ama okumadan sağdan soldan duyduğu üç beş kelime ile 2 milyara yakın insanın inandığı bir dini aşağılamak kimsenin haddi değil. konuya gelecek olursam ben birçok doktor arkadaşımdan farklı olarak özellikle çocuk tecavüzlerine tıbbi kastrasyon taraftarıyım. devlet elindeki imkanları günahsız çocukları korumak onlara ev yuva sağlık eğitim için harcamalıdır,pedofilik sapıklar için değil. idam konusu ise özellikle terör konusunda ergenekon/balyoz olayında vatan haini ilan edilen insanların durumu düşünülünce gerçek bir adaletin olduğu yerde düşünülmesi gerekir.