idam isteriz – Tıbbiyeli Sözlük
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şu anda yaptığı konuşmada ara ara halkın bağırarak söylediği istem.şu anki hukuk kurallarına göre uygulanması zor.ileriki günlerde neler olacak?bekliyoruzz aga
Reina saldırganının yakalanması ile akla bir kez daha gelmiştir.

Ama ne önemi var ki ölen onca insanın bir kıymeti yokken katillerin canı çok çok çok daha değerlidir
İdam gelirse ne olur? Diye soracak olursak eğer; evet caydırıcı olur, göz korkutur. Peki idam cezası kararını verirken keyfiliğin veya bir yanlışlığın olup olmadığını nasıl saptayacağız. Nitekim geçmişte idam edilen bazı insanlar günümüzde birilerine, idam edilen o insanların nasıl birileri olduğunu soracak olursanız. Cevapların pek çoğu kahraman, veya iyi biri tarzında. Yani temel soru şu, idam kahramanlar için mi yoksa hainler için mi vardı veya var olacak?

[https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Türkiye'de_idam_edilen_insanların_listesi ~ idam edilenler]

(bkz:deniz gezmiş) (bkz:mustafa yılmaz)
Siyasi suçlar için verilen idam kararları çoğu zaman kahramanlar yaratır ona inanan insanlar için. Bu yüzden bir inancı bir düşünceyi yok etmez aksine büyütür kendi kutsalını yaratır. İdam konusu bundan bağımsız olarak çocuk cinsel istismarı konusunda özellikle kastrasyon olarak savunduğum konudur.
9 aylık hamile bir kadını (tecavüzden sonra) ve 10 aylık bebeğini öldüren iki adet şerefsizin idam edilmesi gerekirken devlet tarafından beslenmesine adalet denen şu boktan ülkede olmazsa olmaz olandır.
(bkz:adalet yürüyüşü)
bazı ekstrem suçlar, ciddi mânâda idamdan başkasını kurtarmıyor.ölüm cezası bazı ağır suçlar için en rasyonel olan sonuçtur.
başlangıçta iyi niyetle dile getirilmiş taleptir. ancak bu ülkede son iki yılda ağır ceza hakimlerinin yarısı terör örgütü üyeliğinden içeri alındı kendinize gelin dedirtmiştir.