ideal evlenme yaşı – Tıbbiyeli Sözlük
herhangi bir yaş belirtmek pek doğru değil lakin çok da geç kalınmamalı.çocuğuyla arkadaş olabilecek yaşta olmalı.burdan da çocuk yaşta evlenmeli şeklinde bir düşünce çıkmamalı,aynı zamanda karakterinin oturmuş olduğu bir yaş aralığı olmalı.
Çocuk yapmakla bağdaştırılacaksa kadınlar için 20-35 yaş aralığıdır. Bu aralık içinde Ne kadar erken o kadar sağlıklı.
zorunlu hizmet için düşünülüyorsa bilmemde ben okul bittikten sonra diyorum ve en geç 28 falan olmalıdır.
Doğurganlık dolayısıyla kadınların elini kolunu bağlayan bir konu, bu açıdan da erkek olarak doğarak ne büyük bir avantaj sahibi olduğumu bir kez daha anlıyorum
Ne zaman doğru insan çıkarsa o zamandır. Şu yaş uygun diye aceleye getirirsen ne uygunu kalır ne evliliği
yazılanları görünce hayrete düştüm. herkes evlenmek ve üremek zorundaymış gibi yazmış. ideal evlenme yaşı yoktur, kendini evcilik oyununun gerçek dünya versiyonuna hazırladığını sanmış kız vardır ve "evlilik bana göre değilmiş yeaa" diye dolaşıp etrafta gördüğü ilk güzel kıza yavşayacak, evliliğin hayatını hiçbir şekilde etkilemediği erkek vardır. kızımız düğün günü kendini prensesler gibi hissederken ve yaptırdığı harikulade(!) gelin başıyla ve memnun olmadığı makyajıyla "hayatımın en güzel günü rezil oldu yaa hofff" diye söylenirken evin reisi mükemmel adam "bitse de gitsek" modunda umursamaz tavırlarıyla evliliğin daha ilk gününden geriye kalan hayatlarının provasını gelin kıza yaşatıyordur. kızımız yaptığı birbirinden şımarık, kocasıyla birebir olan çocuklarıyla evcilik oynamaya devam edip mutlu olduğunu sanarken paşa beyimiz eve napsam da geç gidip çocuklarla uğraşmasam diye çeşit çeşit kapı tokmaklıyordur. evlilikten 5 yıl sonra zaten üreme ihtiyacı son bulduğunda ise geriye kalan ortalama 40-45 yıl hayat adeta bir gif havasıyla geçecektir. ama bu çiftimiz halen mutluyu oynamaya devam edecektir çünkü toplumun onlara biçtiği görevleri harfiyle yerine getirmiş, hayatları çocuklarından tutun torunlarına kadar monotonlaşmış ama elalem ne der kaygısıyla sorgulamayı akıllarının ucundan bile geçirmedikleri için mutlu olduklarına, doğru yolda olduklarına kendilerini inandırmışlardır. uzun lafın kısası herkes evlenmek zorunda değildir, herkes çocuk yapmak zorunda değildir. "kizlir için ivlinmi yişi 25 irkiklir için 30 çinki irkiklir giç ilginlişiyi" diye bir gerçek yoktur. erkeklerin geç olgunlaşması da yine toplumun onlara sunduğu mükemmel hizmetlerden birisidir.
Dogru kisi ve sartlar saglanmak sartiyla İdeal evlenme yaşının erkekler için 20-25 arası olduğunu dusunenlerdenim

Dipnot:21 im de evlendim,intornken baba oldum,hiç keşke demedim
hiç eğitimi falan düşünmesem param olsa aklım yerinde yani doğru kararlar verebilecek kıvamda olsam ve de dogru kişiyi bulsam 19 20 de evlenirdim ama boyle bir sey imkansiz . yine de gunumuz sartlarinda erken evlenme tarafindanim.