ihmal sendromu – Tıbbiyeli Sözlük
İlk duyduğumda zihnimde canlandırmakta gerçekten zorlanmıştım.nöroloji stajında inme ünitesinde bi hastada vardı bu sendrom.hoca karşısında kaç doktor olduğunu sordu ve kadıncağız 6 cevabını verdi.

Ama biz 12 kişiydik...

(bkz:ne güzel anlattım lan)
Daima en ilginç vakaların nörolojide olduğunu düşünmüşümdür. Bu da onlardan biridir. nörolog Oliver sacks'ın kitaplarında bu ve benzeri pek çok ufuk açıcı vaka mevcuttur. Anlatımı hiç nöroloji bilgisi olmayanları bile sürükler içine alır.Sosyal hayattaki karşılığı ise selam vermek istemediğin birini görünce sol taraf ihmalli hasta gibi davranıp görmezden gelmektir
beynin sağ parietal lobunun hasarlanmasıyla ortaya çıkan tablo.

ihmal sendromlu hastalar, genellikle hem vücutlarının hem de gördüğü alanın sol tarafını ihmal ederler. peki nasıl mı?

makyaj yaparken yüzünün sol yarısına yapmaz,

saçının solunu taramaz,

tıraş olurken sol tarafını etmez,

saati gösterip çiz dersiniz, 12den 6ya kadar çizer, diğer yarısını çizmez,

bir fotoğraf gösterirsiniz sol tarafta gördüklerini anlatmaz, fotoğrafı bilgisayarda sağı soluna gelecek şekilde çevirirseniz az önce anlatamadığı kısmı anlatır, anlattığı kısmı anlatmaz.

yani gerçekten de ''sol'' onlar için bitmiştir, hiçtir. sorun görmekte değil gördüğünü algılamaktadır.
İhmali huy haline getirmiş öğrenci hastalığı(*)

İlkokuldan beri ödevlerini yapmaz

Sınavlarına çalışmaz

İhmalkar
Bir dergide hastaların çizimlerini görerek tanıdığım sendrom. Resimlerin bir kısmı ihmal edilmiş. Orası boşluk. Benim en çok ilgimi çeken sadece sağ lopta gerçekleşip sol ihmalin olması... Bana daha çok işte hasta ya sağını ya da solunu ihmal eder gibi gelmişti. Ama öyle değil. Hastalar sadece solunu ihmal ediyorlar.