ilaçlardaki yardımcı maddeler – Tıbbiyeli Sözlük
Bir gün demir ilacının içindekilere bakmak aklıma geldi, bir de baktım ki jelatin! Ve ithal bir ilaç. Büyük ihtimal domuz veya heLal kesilmemis sığır kaynaklı. Ve içler acısı bir durum fark ettim ki doktorların çoğu açıp da bu ilaçlarda kullanılan yardimcı maddeler neler diye açıp okumuyor... Bu da buradan bir hatırlatma olsun sevgili hekimler ve hekim adayları, lütfen yazdığımız ilaçların içeriklerini arastiralim ve eğer helal içerikli muadilleri varsa onları tercih edelim.

Not: ilaçlardaki tek tehlike jelatin değil,basit bir ilacın bile açıp prospektusünü okusaniz birçok yardimci madde var ve arastirdiginizda çoğunun içlerinde şüpheli veya haram maddeler olduğunu fark edeceksiniz.

Bilinclenelim, bilinçlendirelim...
Eczacıların yardımcı maddeler konusunda bilgileri daha geniştir. İstenildiği takdirde aynı ilacın 'helal' muadilini verecektir. Ya da merak edilen diğer maddeler için danışılabilinir.

Not: yurtdışı kaynaklı markalar genelde jelatini nerden elde ettiklerini yazıyor
Yardımcı maddelerin kısa ve uzun dönem yan etkilerinden bahsedecek diye beklerken helal haram diye ilaçları ayırmak nasıl bi kafanın ürünü anlamadım