ilber ortaylı – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
türkiye'nin en iyi tarihçilerinden hocamız, verdiği ayarlarla beni mest eden yüce kişilik.
`celal şengör` ile yaptıkları teke tek özel programı harikuladeydi. Ancak program yayından sebepsiz kaldırıldı. Her pazar günü hürriyet gazetesinde yazmaktadır. Her kitabı, yazısı fersah fersah ufuk açar.
Birçok kitabını ve yazdığı yazıları okuduğum,teyzem ve ananemin ban tanıttığı büyük insan.

Halil İnalcık hoca şöyle bir şey demiş yanlış hatırlamıyorsa : İlber bu kadar medyatik olmak yerine biraz daha çalışsa daha iyi çalışmalar yapabilirdi.

Tarih ne güzel bir şey efendim.tarihini bilmeyen millet bugününü de anlayamaz.bugünlerde yaşanan olaylara anlam veremez,daha da kötüsü yanlış çıkarımlar yapar.

Seviyoruz seni hocam.idolümsün.eğer tıp okumasaydım İlber hocanın etkisiyle tarih okurdum.hala geç değil gerçi.
Bana "tarih sıkıcıdır" düşüncesini unutturan şahıstır ilber hoca. Eskiden "yaa tarih önemli de nasıl ogrenelim o kadar şeyi, onu bilmek için bunu da bilmek lazım nerden başlayacağım neyse hiç başlamayım , okumak için de hiç vaktim yok zaten" diye düşünürken artık her dışarı çıktığımda kendimi tarih kitaplarını karıştırırken buluyorum. Tabi daha okunacak cok kitap ogrenilecek cok bilgi var ama bunun yolunu açan kişi bende ilber hocadır bu nedenle özeldir güzeldir değerlidir. o bizim çiçeğimiz swh

Yaa ayrıca euro 2016da maç ilerkenki fotoğrafları çok tatlı.

Bir de torunu olmuş sanırsam. İnşallah dedesine benzer
gazeteci: ilber hocam topkapı sarayında hayalet var mıdır?

ilber ortaylı: gerizekalı mısın kızım?
başkanlık sistemi ile ilgili konuşması çok eskidir. Kendisi her ne kadar bilgi düzeyi yüksek birisi de olsa, oldukça pasif ve korkaktır. gerçek bir akademisyen ülkede bu kadar çok meslektaşı haksızlığa uğrarken, bir şey derdi. ya da bırakın onu, yahu sen bu ülkenin bir aydınısın. ülkenin beynisin. ülkenin sürüklendiği konularla ilgili olarak, "aman benim başım yanmasın" kafasıyla tek bir yorum dahi yapmazsan , o ülke beyinsiz kalır, sen de korkağın teki olarak kalırsın.özet geçmek gerekirse, pasif akademisyen.
kendisi stalin'e 'hıyar' der ama ülkesindeki olaylara şahıslara söz etmez. benim için aydın değildir.