ingiltere'nin avrupa birliği'nden ayrılması

ingilizlerin referandum sonucunda %52 oy oranı ile avrupa birliği'nden ayrılma kararı almasının ülkemizin `avrupa birliği` politikalarına olacak olan etkisi merakla beklenmektedir.
pound'un uzun süreler sonra dolar karşısında değer kaybetmesine neden olmuş durumdur.
editus communis:imla
bir çok konuya gebedir efendim. öncelikle kalma yanlısı olanlar birleşik krallığın diğer üyeleri londra gibi yerlerdi. ayrılma ise daha ingiliz kırsalıdır.,ayrıca iktidarda olan muhafazakar partinin kazandığı yerlerdir ki bu da başbakanın neden istifa etiğini gösterir. ayrılık nedeni olarak ise zaten tam anlamıyla bir parçası olmadığı abnin -bilen bilir sterlin kullanımı,schegen olmaması gibi-mülteci politikalarına karşı toplumda yükselen aşırı sağ politikaların güçlenmesi en önemli olarak görünmektedir. fakat birleşik krallıktaki diğer ülkelerin tavrının ana kara ile ciddi farklılık içermesi yakın süreçte bağımsızlık sürecini hızlandıracaktır. özellikle yakın zamanda az farkla bağlı kalan iskoçyanın artık bağımsızlığı daha yakındır. bununla birlikte kuzey irlandanın da bağımsızlık ya da irlanda cumhuriyeti ile birleşmesi yakındır. bu konu çok yönlü bir konudur,tavsiyem özellikle yabancı kaynakları tercih etmeniz ,bir çok makale yazılacaktır bu süreçte.
brexit'in kısa vadede getireceğini düşündüğüm senaryolar;
irlanda ve kuzey irlanda'nın birleşmesi
iskoçya'nın bağımsızlığı

kısa-orta vadede beklediklerim ;
ab'de aşırı sağ partilerin yükselişi
ab'de yatırımların azalmasıyla para akışının büyüyen ekonomilere yönelmesi (bkz: türkiye ekonomisi)
euro/dolar paritesinin tekrar 1'e yakınsaması

orta-uzun vade'de gerçekleşmesi olası durumlar
ab'de almanya etkisinin ikiye katlanması
fransa'nın ab'den ayrılma referandumu
euro'da istikrarsızlık sonucu dolar'a artan güven

edit : imla
yıllardır süre giden avrupa ve dünya siyasetine psikolojik ve sosyolojik olarak bakarsak çokta şaşırmamak gerekir bu olaya. bu kadar süre durmaları bile mucize.
ıngilterenin ayrilmasiyla ab nin geleceginin sorgulanmaya baslandigini goz onunde bulundurursak, ihracatinin %50 sini bu birligin uyesi ulkelere yapann ulkemiz icin cok ta iyi bi sonuc doguracagini sanmafigim durumdur
ingilizler yine çıkıntılıklarını yaptı diyerek izlediğim durumdur
`gülse birsel`'in ''o zaman ingiltere'ye mi girsek?'' yazısı gülümsetmiştir.

''avrupa birliği’ni ingiltere bile istemiyorsa, amaan biz hiç tenezzül etmeyiz. ki zaten onlar da bizi istemiyor. öte yandan şanghay beşlisi için de eski popülaritemiz yok. bence iki yalnız ve güzel ülke olarak ingiltere’yle bir ittifak kurmalıyız. bunu kolaylaştıracak çok ortak noktamız var. ben el kadar çocuktum, “üç-beş seneye avrupa birliği’ne gireriz” diyorlardı.
bak ben daha bebekken avrupa birliği’ne giren ingiltere, bir arkadaşa baktı çıktı, biz hâlâ giremedik.iyi mi oldu?

valla bence cevap ingiltere’nin ab’den ayrılma kampanyasını yürüten beyefendinin kalıtımında gizli.

bu eski londra belediye başkanı boris johnson isimli beyefendi, osmanlı’da milli mücadele ve atatürk karşıtı yayınlarıyla bilinen dahiliye nazırı ali kemal’in torunu.

yani ailecek isabetli karar vermedikleri, doğru tarafta yer almadıkları aşikâr!neyse olan oldu.

biz işimize bakalım. avrupa birliği’yle durumumuz malum. e şanghay beşlisi de bize eskisi kadar sıcak bakmıyor muhtemelen.bu durumda, bence iki yalnız ve güzel ülkenin güçlerini birleştirmekten başka çaresi kalmadı.

bırakalım avrupa birliği’ni, biz ingiltere’ye girelim!

daha doğrusu bir türk-ingiliz birliği oluşturalım. hatta bu iki ülkenin de geleceği için çok avantajlı bir çözüm olabilir.

neden derseniz:

– ingilizlerle sandığınızdan çok daha fazla ortak yanımız vardır. mesela çay. bu iki millet çaysız yapamaz, akşamüzerine doğru çayını içmezse kendine gelemez. fakat ingiliz, adam gibi çay demlemesini de bilmez. ingilizlere demli çayı öğretmeli, onları tavşankanıyla tanıştırmalıyız. varsın onlar yanında ‘scone’, biz simit yiyelim. biz içine üç şeker katalım, onlar süt koysun.

– iki ülkede de at geleneksel olarak çok mühim hayvandır. ingilizlerin avrat ve silah konusundaki bakış açılarını bilemem. ama iyi at binmek iki memleketin de ata sporudur. ascott yarışlarına ciritin eklendiğini düşünün! nasıl bir hareket, bir heyecan gelir. döpiyes giyip büyük şapka takmakla atlı spor işi çözülüyorsa, ohoo.

– ab’nin dili, bir yerde fransızca. biz ülke olarak ne olursa olsun, fransızcadan çok ingilizceye yakınızdır. hatta, bir ingiliz çift olan mr. ve mrs. brown’ın plaja, kızları mary’nin okula gittiği hikâye, içinde bulundurduğu mevsimsel kafa karışıklığına rağmen eğitim sistemimizin temel taşlarındandır.

– her şeye rağmen türklerin ingilizce öğrenmesi zordur. anadolu lisesinde okudum, oradan biliyorum. bazı sınıf arkadaşlarım ingilizce öğrenene kadar, ingiliz öğretmenlerimizin türkçeyi şakır şakır konuşmaya başladığını hatırlıyorum. bu sebeple, bence türk-ingiliz birliğinin dili türkçe olmalıdır.
-bu ‘türkçe’li çözüm bizi söz konusu birliğe çok ısıtacak, türk kamuoyunun ingilizlere hemencecik yakın hissetmesine sebep olacaktır. zira türkçe bilen bir ingilizi dinlerken karadenizli sanmanız çok yüksek ihtimaldir. istanbul’a yerleşen ingilizleri bakkaldan alışveriş yaparken bir dinleyin. araya bir “haçan”, bir “daa” filan sıkıştırsanız asla rizeli vatandaşımdan ayıramazsınız. ayrıca iki bölgenin de yağmur açısından kaderi ve çay zevki pek benzer. gayda sesiyle tulum sesiniyse ancak profesyonel bir müzisyen ayırabilir. bu sebeplerden, türkiye-ingiltere birliğinde ilk adımları karadenizlilerin atması, iletişim ve kültür köprüsünü onların kurması mantıklı bir tercih olacaktır.

pabucumun kraliçesi

– ilk bakışta öyle görünmese de, bu birlikte ingiltere’nin türkiye’ye ihtiyacı daha fazladır. londra’daki hyde park arazisi yıllardır atıl durmaktadır. türk inşaatçıları, belki yine karadenizlilerin başı çektiği bir grupla, son ab haberi yüzünden sallanan ingiltere ekonomisini şahlandırabilirler.

bizim inşaatçılarımız o araziden kaç rezidans ,kaç avm çıkartır. yıllardır bir harrods’la nereye kadar? yakışıyor mu? ingiliz halkının yeni konut ve avm’lere, ingiliz sterlini’nin tekrar yükselmeye, inşaatçılarımızınsa yeni kupon arsalara ihtiyacı vardır. bu birlik türklerin eliyle ingiltere’ye medeniyet, kalkınma götürecektir.m ingiltere’nin kararındaki zamanlamayı protesto etmek istiyorum.

tam düğün sezonu, çeyrek altın 205 tl’ye vurmuştur. bizim acilen güçleri birleştirip sterlinin değerini yükseltip altını düşürmemiz lazımdır. ingiltere bunu bize borçludur!m 2. elizabeth kraliçe olmuştur. hatta ülke tarihinin en uzun hüküm süren kraliçesi olmuştur, fakat affedersiniz pabucumun kraliçesi olmuştur.

öyle saray mı olur? saray elini atıp şu oylamanın sonucunu değiştirememiş, “hayır” oyu verenleri dışlayamamış, iki miting yapıp taraftarlarını konsolide edememiştir. gelininin entarilerine karışmakla lider olunmamaktadır tabii. ingiltere’nin gerçek liderliği, istikrarı bizden öğrenmesi lazımdır. sayın okuyucular, değerli vatandaşlarım ve sevgili birleşik krallık yurttaşları…

görüldüğü gibi fiili durum oluşmuş, şimdi sadece ingiliz anayasasını bu birliğe uydurmak kalmıştır. sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum!'' gab
elime mısırımı aldığım gülerek izlediğim olaylar karmaşası
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim