allah'ın araya vahiy meleği (`cebrail`) koymadan doğrudan insan ile konuşmasıdır.kasas

30 mûsâ, ateşin yanına gelince, o mübarek yerdeki vadinin sağ tarafındaki ağaçtan şöyle seslenildi: “ey mûsâ! şüphesiz ben, evet, ben âlemlerin rabbi olan allah’ımta-ha

8. Allah, kendisinden başka ilâh olmayandır. En güzel isimler O'na mahsustur.

9. (Resûlüm!) Musa (olayının) haberi sana ulaştı mı?

10. Hani o, bir ateş görmüş ve ailesine: Bekleyin! Eminim ki bir ateş gördüm. Belki ondan size bir meş'ale getiririm veya ateşin yanında bir rehber bulurum, demişti.

11. Oraya vardığında kendisine (tarafımızdan): Ey Musa! diye seslenildi:

12. Muhakkak ki ben, evet ben senin Rabbinim! Hemen pabuçlarını çıkar! Çünkü sen kutsal vâdi Tuvâ'dasın!

13. Ben seni seçtim. Şimdi vahyedilene kulak ver.

14. Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah'ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana kulluk et; beni anmak için namaz kıl.

15. Kıyamet günü mutlaka gelecektir. Herkes peşine koştuğu şeyin karşılığını bulsun diye neredeyse onu (kendimden) gizleyeceğim.

16. Ona inanmayan ve nefsinin arzularına uyan kimseler sakın seni ondan (kıyamete inanmaktan) alıkoymasın; sonra mahvolursun!

17. Şu sağ elindeki nedir, ey Musa?(bkz:on emir)

(bkz:insan ile anlaşma yapan allah)
:) cebrail vasıtası ile olursa beyin bunu kavrıyorda, cebrail as. olmadan konuşursa mı ilginç oluyor...neyse ,allah gücün mutlak sahibidir, istediğiyle, istediği zaman, istediği gibi konuşur...bu konuları idrak edebilmek için önce allah'ı bu hayatta, evrende, insanda bulmak gerekir, sonra allah var ise nasıl bir allah olmalı onu düşünmek ve onun hayal ötesi mükemmel olması gerektiğini bilip ayetleri ve onun sıfatlarını bu yönde düşünmek gerekir...bak mesela Allah benimle konuşuyor diyebilirim size, çünkü ben hayattayım ve onun kitabı kur-an'dan kendime mesajlar çıkarıp, notlar düştükçe aslında allah benimle konuşuyor...