insanın büyüdüğünü anladığı an

  • /
  • 6
artık istediğim bir şey olunca aileme ağlayarak aldıramamam. yanlış anlaşılmasın şımarık bir çocuk değildim ama çok istediğim şeyde ağlardım ve babam bana kıyamazdı. şu an ağlayamıyorum peki demekten başka çare yok
nasıl bir ilginçliktir ki babam söylediği zaman büyüdüğümü değil de eskiden küçük olduğumun idrakine varıyorum: "sen artık büyümüşsün oğlum"
 spoiler!
küçükken küçük olduğumu kabul etmeyen bir insandım. ben hep büyüktüm. büyük olduğuma inandıktan sonra ailemle parklara gittiğimizde kaydıraklardan kaymadım. çocukların yaptıkları şeyleri yapmadım. büyük gibi davrandım. şimdi büyüğüm. ve şimdi, küçükken "ben büyüğüm" inancıyla yapmadığım şeyleri yapıyorum. parklarda kimseler yokken oyuncaklara biniyorum. olgun gibi gösteren gömlekler yerine genç işi tişörtler giyiyorum. bilgisayarda oyunlar oynuyorum. ama olmuyor işte. çünkü ben büyüdüm. çünkü artık ben gerçekten büyüğüm.
yıllardır görmediğin en yakın arkadaşını gördüğün andır. altı yıl olmuş. çok degistik. ama bir şeyler de hala ayni gibi duruyor uzaktan. ne çok zaman olmuş, ne kadar çok şey yaşanmış bu altı yılda. doğru söylemiş üstat zaman tutulamıyor. neyse bir şeyler yazıp yazıp siliyorum yeter bu kadar yazdığım. iyi geceler sözlük.

"...bana artık büyü diyorlar füsun
artık büyüyüm, bilmiyorlar..."
ılkokul 1. sınıfın ilk haftası. üzerimde mavi önlük, havalı havalı okul merdivenlerinden iniyorum . vay be dedim kendi kendime ben birinci sınıf oldum artık.
eve gelen faturada babamın değil kendi adımı gördüğüm an
henüz anlayamadığım an.
ailemin yanından evime gelip bomboş bir evde tek başıma kaldığım an
dedem hastalandığında benim sorumluluk alıp bi şeyler yapmam, herkes ağlarken düşünmeye çalışmam ailemin bana güvenip kendini geri çekmesi. sonra dedem vefat etti ben ağlayamadım o donukluk uzun süre geçmedi. 2 sene olacak nerdeyse eskisi gibi rahat ağlayamıyorum artık.
adımlarımdan fark ettim büyüdüğümü. evimize 10 dakikalık mesafede bulunan camiye 5 dakikada varabildiğim zaman anladım adımlarımın büyüdüğünü.
bir de küçükken kendime çok uzak addettiğim yerlere şimdi tek başına yürüyünce anladım, zamanın bir sarmaşık gibi her bir yanımı bürüdüğünü.
ben bisiklet sürmeyi bilmezdim. o yüzden adımlarımdan uzağa gidemezdim. şimdiyse sanki ruhum bütün dünyayı kucaklamaya çalışır vaziyette. sanki ruhumun bir kanadı hicazda, bir kanadıysa hemen şuracıkta. ve bütün âlemi, işte şuracığa sığdırdığım hayatımdan temaşa ediyorum.
sahi, gözlerim de büyümüş olmalı. büyümeseler dahi yaşlanmışlardır.
miyopum ben, şu iki cam parçası da olmasa uzakları hep belli belirsiz görürüm, seçemem. şimdilerde eskilerden çok daha fazla şeyler görebiliyorum. ama şu iki cam parçası gibi, hayy olan, ruhumun üzerinden çekse ellerini, hiçbir şeyin kıymeti kalmayacak. ve ben, hiçbir şeyi, bir daha ne görebilecek ne de hissedebileceğim.
evde aniden dellenip de hakan peker dansı yapmadığı andır.*
  • /
  • 6

içerik kuralları - iletişim