insanlara dış görünüşleri üzerinden hakaret etmek – Tıbbiyeli Sözlük
İnsanlara şişman, kel , ortalamanın üstünde uzun veya kısa, dişlerinin şeklinde bozukluk olması , kaşlarının birleşik olması gibi bilumum nedenlerden dolayı edilen hakaretlerdir , hakaretin her türlüsü kötüdür ama bu ayrıca bir aşağılıktır benim gözümde.

Ve aslında hiç birimizin kusursuz olmadığı şu dünyada insanların böyle hakaretler ederek kendi problemlerini gizlemeye çalıştıklarını düşünüyorum.

Şimdi bir de internet çıktı aynen klavye başında vatan kurtaran güruh gibi bir de klavye başında brad pittcilik Angelina joliecilik oynayanlar türedi.

Azalarak bitmeniz dileğiyle
Duyarlılıkla alakası olduğunu düşünmüyorum. İnsanların seçme hakları olmadığı bir şeyle aşağılanmaları, çok aşağılık bir şey. insanlar düşünceleri ,haraketleri deyim yerindeyse seçebildikleri şeyler ile eleştirilebilir hatta aşağılanabilir ;ancak seçme hakkı olmadan sahip olmak zorunda olduğu şeyler yüzünden aşağılanamaz. Bunu yapan zaten insan olmanın erdemine sahip değildir.
bazısının kalbinin çirkinliği yüzüe vuruyor. bu gibi durumlar haricinde tiksinilesi harekettir. medullasıyla düşünen kişilerce gerçekleştirilir.
son 2 gündür sosyal medyada bir haber dolanıyor.

muhtemelen bazılarınız görmüştür.youtube'de 11 yaşındaki bir kız çocuk eğlenceli aktivite videoları hazırlıyor.

kanalının adı: Eğlence Sokağı

kanalının büyümesiyle birlikte videoların yorum kısmı hakaret dolu cümlelerle doluyor.mal.

şişman.

dombik.

çirkin.

ayı.

az ye az.

hayvan gibisin.

vs vs.bu hakaretler birçoğu benzer yaşlarda olan kişiler tarafından söyleniyor bir de.

bu hakaretler karşısında kanalın sahibi kızımız önce videolarında yüzünü göstermemeye başlıyor.

sonra hakaret dolu yorumlar devam edince kanaldaki tüm videoları siliyor.sonrasında sosyal medyada gelen destekler ile 10.000 civarında olan abone sayısı 7'ye katlanıyor.

kendisi hakkında çok güzel yorumlarda bulunuluyor.

ve bu güzel hanımefendi tekrardan video çekmeye başlıyor.sonu güzel biten bir hikayeye benziyor değil mi?peki öyle mi?

bence değil.11 yaşındaki bir kız çocuğuna yapılan hakaretler ortadan kayboldu mu?

kaybolmadı. belki artarak devam edecek.yorum yapan kişilerin çoğu çocuk yaştaydı.

bu çocuklar nasıl tanımadığı insanlara böyle hakaret edici cümleler kullanabiliyor?peki ya bu çocuklar nereden öğrendi insanların fiziksel özellikleriyle dalga geçmeyi?

bu soruya kendimce bir yorumda bulunayım.

toplumda görürsünüz, başarılı bir insana başarısından dolayı laf atılamaz.

illa bir kulp takmak isteyen "sevgili kimseyi çekemeyen insanlarımız" gidip adamların fiziksel özellikleriyle dalga geçiyor.

kel, kısa, uzun, cins, konuşmayı bilmeyen ve aklıma gelmeyen bir sürü şey.

siz tahmin ediyorsunuzdur.

çünkü bunlar her yerdeler.işte bu çocuklar, bu insanların çocukları.

kendisi 11 yaşındayken konuşmayı dahi bilmeyen bu çocuklar, gayet güzel de bir diksiyonu olan bir çocuğu hakarete boğuyorlar.

snap atmak ve fotoğraf çekmek dışında bir halt bilmeyen nesil, 11 yaşında içerik üretme cesareti olan bir insana demediği şeyleri bırakmıyor.aynı kendi büyükleri gibi değil mi?

onlardan öğrendikleri bu idi çünkü.

başarılı birinin başarısı değil tipi, hareketleri konuşulmalı.

hatta hakaret etmeli.yoksa kendi ezikliğimizi nasıl ortadan kaldırabiliriz ki?
yapılan diğer pislikleri görünce çok anormal bulmadığım hatta "hah bu da oldu tam oldu! cuk oturdu bize" diyebileceğim başka bi rezillik. herkes önce aynaya baksın kardeşim
insanların farklı yaradılışları düşünülmediği gibi bir de hastalık sonucu dolayısıyla olabilecek sorunlar da düşünülmüyor. Örneğin geçenlerde birinin(fenomen) saçma salak bir caps'ini gördüm ve deliye döndüm. Lan sen hiç mi düşünmüyorsun etrafta bir sürü meme kanseri olan kadın olduğunu ve o dalga geçtiğin kadının da bu hastalık dolayısıyla meme Ameliyatı gecirmek zorunda kalmış olabileceğini. Düşünmezsin tabi çünkü düşünmek değil kolay olan gülmek. Değil mi yani?
Çok iğrenç, yaygın ve farkına varmadan yapmaktan endişe ettiğim birşey;Kuran'ın özellikle uyardığı konulardan biri;

""insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!""

hümeze 1.
insanda eleştirilebilecek tek nokta fikirleridir dIş görünüş kişinin çok da elinde olmayan yaratılıştan kaynaklanan bir durum olduğu için eleştiriye kaPalı olması gereken bir ölçüdürOlur da bir gaflet bir boş bulunma dolayısıyla yapılacak olursa ilk akla gelmesi gereken dış görünüşün kolaylıkla bozulacağı ve beğenilmeyen kişiye benzeyebileceği ihtimalidir

ne de olsa görünürdeki güzellik Baki değildir