instagram

birçok insanın en aktif olarak kullandığı, fotoğraf ve video paylaşımı yapılan sosyal medya platformudur.

insanların mutsuz hayatlarını mutlu olarak yansıttığı, herkesin her şeyinin iyi gittiği, arada storylere göndermeli şarkı atılan, kiminin bizi manzaralara doyurduğu, kiminin fenomen olmak için kafa patlatıp absürd şeyler yaptığı ama aynı şeyin onda birini bile bilim, sanat ya da herhangi bir şey öğrenmek adına yapmadığı, erkeklerin trafik canavarı olup makas yaparak hız kurallarını tanımadığı birer cani olduğunu gördüğümüz fakat aynı kişilerin başka konularda insan haklarına gülünç bir şekilde duyar kastığı, kadınlarımızın podyum olarak kullandığı, belirli gün ve haftaların storylerde muhakkak paylaşıldığı, binbir efekt ile tüm kusurlarımızın kapatıldığı kim daha güzel çıkmış yarışı varmışcasına atılan 10lu albümler, dizi/sinema zevkimizi gösteren en az bir story atılması, özlemişiiiz yazılan selfielerin muhabbetsiz bir masada geçtiği gerçeğinin olduğu bir sosyal mecra.

bomboş bir sosyal mecra olduğunu çoğumuzun düşünmesine rağmen içine düşüp kurtulamadığımız bataktır. günümüzde bunun adına teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı da deniyor. çoğumuz bağımlıyız kabul edelim.
son görülme özelliğini getirmiş sosyal platform. son dönemde atağa geçtiğini düşünüyorum. facebook popülaritesini kaybederken instagram kullanımı artıyor.
yeni getirdiği son görülme özelliğiyle, takipten çıktığın kişilerin bile mesajları silmediyseniz son görülmesini görebiliyorsunuz. stalkı bırakmak isteyenler için güzel olmadı.

“ohaa saat gecenin 4ü oldu, hala aktif görünüyor. ben anlamıştım bunun yavşak olduğunu...”
arkadaş ısrarına katlanamayıp açtım galiba 6-7 ay dayanabildim ve sildim. aşırı samimiyetsiz. takipleşen insanların gerçek hayatlarında birbirlerine selam bile vermediği, fotoğrafların bakmadan beğenildiği uygulama. şimdi bünyesine hikaye, anket falan da katmış. görülme de görülüyomuş ve ekran alınca bildirim gitme özelliği de gelecekmiş. ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum keşke bi çizgisi olsaydı.

takipçiyle, beğeniyle kendini beğendirme çabasında, popüler olmak her şeymiş gibi algılayan büyük bir kesimi barındırıyor. bir keşfet var zaten giren çıkamıyor adeta zaman kaybı.

sosyal medya mı asosyal medya mı tartışılır.ordan beni takip eden insanların beğenilerindense okulda bir kişinin selamını tercih ederim. ya ben oturup konuşmayı seviyorum napıyım sanaldaki arkadaşlığı, napıyım sanaldaki beğenilmeyi?

sırf profil fotoğrafından tanımadığın bir sürü insanın seni takip etmesi günde 30 falan geliyor yani bu nasıl bir açlıktır? git bir iki ortama gir de gerçekten konuş değil mi ama? bir iki konuştuğum insanın okulda gelip konuşamaması çok gülünç ya gerçekten. ben napıyım sanal insanı?

fotoğrafların da insanları yansıttığını düşünmüyorum. çok güleryüzlü bir insan somurtkan, fotoğraftan fotoğrafa gülen insanlar neşeli gibi anlaşılabiliyor. fotoğrafla reelin farkına girmiyorum zaten.

hayatlar, insanlar öyle farklı görünüyor ki çevrem normalde full ders çalışan insanlarla dolu ama sürekli yine gezmelerdeyim, hep geziyorum, heeeeeyyyy ben geziyorum görüyosunuz de mi diye bağıran paylaşımlar var. tatile gittiklerinde gezmeyi, eğlenmeyi bırakıp fotoğraf çekimleriyle uğraştıklarını düşünmekteyim. ne bileyim ben tatilde denizin, kumun, yeni insanların, yeni yerlerin tadını çıkartmaktan çoğu zaman fotoğraf çekilmeyi unutuyorum. yürüdüğümü, yediğimi, içtiğimi paylaşmam falan imkansız. ya yemek paylaşılır mı zaten? ben burda olan var olmayan var olayına girmiyorum. benim değinmek istediğim şu: waffle atıyosun diyelim ben yurttayım ve o an onu yiyemiyorum aşırı canım çekiyor ya da diyetteyim ve yememem lazım. ilginç sunumlar vs. paylaşılabilir ama böyle şeyler doğru olmuyor işte.

tıp fakültesine özgü mü bilmiyorum ama komite final dönemi fark etmeksizin sürekli not, fosforlu kalem ve çalışma isyanı görüyorum.

bir de sevgili krizleri var. ayrılınca tüm fotoğrafları silmek hatta hesabı silmek. ya bildiğiniz insanlar insanlara hesap veriyor onlara göre ayarlıyor kendini.

popüler olmaya kasan erkekler çekici olmayı geç benim için iticiler. hatta bir hesaba girdim diyelim. aşırı takipçi, aşırı beğeni, araba fotoğrafları, araba gösterge videoları sjsj göreyim ben anında itiliyorum. kendi halinde erkekleri daha gizemli ve çekici buluyorum. sosyal medyayı aktif kullanan ve sürekli popo(kibarlaştım) beğenen biri vardı mesela. offf ya ne beğendiğini bile görüyosun. gerçekten insanı deli eden bir uygulama. sürekli bana takip atmış, sana atmış mı? beni çıkmış, seni çıkmış mı? acayip dedikodu, stalk. of şiştim ya daha fazla yazamıycam.
storylerin arasına koyduğu reklamlarla televizyondan beter hale gelen kişisel eroinim. her sosyal mecradan vazgeçilir ama instagramdan asla.
gönüllü girdiğimiz post- panoptikonlardan birisi. ben de kullanıyorum. önceden birileri fotoğrafımı beğendiğinde sevinir ve beğenen kişinin ciddi olduğunu sanırdım ama birkaç arkadaşımın ve otobüste telefonuna gözümün kaçtığı birkaç kişinin nasıl kullandığını görünce hiçbir samimiyet inancım kalmadı. nasıl beğeniyorlar fotoğrafları biliyor musunuz? tak tak tak, bakmıyorlar bile. niye yapılıyor anlam da veremiyorum. birine sordum bir gün "sen onu beğeniyorsun, o da seni beğeniyor." gibi devamı asla gelmeyecek bir cevap verdi. anlamsız. ben samimi olarak beğeniyordum oysa, içimden beğenmek gelmiyorsa beğenmem, niye tak tak tak bütün anasayfayı beğeneyim ki.

samimi birisi iseniz sizin gibilerin çok bulunmadığı uygulamadır.
yaptığım paylaşımların tarzına göre, birini 20 kişi beğenirken diğerine 70 beğeni gelmesi, hikaye paylaşınca gören kişi sayısına baktığımda beğenenlerin yaklaşık iki katı olması gibi bir tecrübem varken insanların bakmadan tık tık beğenip geçtiği gibi yorumları haksız bulduğum sosyal medya aracıdır.

benim derdim başka. 27485. aynı pozu verdiğiniz selfielerinizle başlayalım, bu sizin ne kadar yalnız olduğunuzu düşündürüyor bana. o yaptığınız canlı yayınları da kimse izlemiyor. fakat güzel yaptık tadında gün içinde ortalama 10 adet bebek-çocuk fotoğrafı soyunuzu sevgiyle anmamıza sebep oluyor. evlendiyseniz ne mutlu size ama hesabınızı düğün ve kutlama fotolarıyla doldurmanız evlilikten başka bir vizyonunuz olmadığını gösteriyor. tek taşınızı alıp münasip yerinize sokun bu arada. hediyelerinizi de.

konsere veya canlı müziğe gittiyseniz çok da matah bir şey yapmadığınızı birinin yüzünüze artık söylemesi gerekiyor. arabayla yolda seyir halindeyken müzik eşliğinde yol videosu paylaşmanız vasatın altı bir insan olduğunuzu, kendinizle beraber başka insanların da canını bir hiç uğruna tehlikeye attığınızı ilan ediyor.

bilin ki instagram ayda yılda bir hatıra olsun diye güzel anlarını, gezip gördüğü egzotik yerlerin ilginç fotoğraflarını paylaşan, günlük yaşamın içinde gözümüzden kaçan ufak tefek detayları kendi üslubuyla harmanlayıp önümüze sunan, bir şeyler üretmenin sevincini yaşayan ve yaşatan özel insanların yüzü suyu hürmetine ayakta kalıyor.
fotoğraf paylaşma üzerine kurulu sosyal platform. kevin systorm ve mike krieger tarafından 2010 yılında kurulmuştur.
uzun süredir instagram kullanıcısıyım ve artık ciddi ciddi kapatmayı düşünüyorum. son dönemde fark ettiğim bir özellik olarak insanların yaptıklarım, seçimlerim hakkında ne düşündüğü benim için önemli olmaya başladı ve artık yaptığım her seçimden sonra beni perişan eden "acaba hata mı yaptım?" stresini yaşıyorum. bu kötü özelliği ne yazık ki sosyal medyadan kaptığımı düşünüyorum. bu tip platformlar insanları farkında olmadan bir yarış haline sokuyor. aslında 'farkında olmadan' doğru terim değil. çoğu kişi bunun farkında ve bu yarışı önde bitirmek için çabalar vaziyette. bundan dolayıdır, yediği yemeği, bindiği arabayı, gittiği konseri paylaşma çabasında.
geçen yıl büt zamanı insanların mutluluklarını görmek istemiyorum diye kapattığım, batağa düşünce telefonu elimden bıraktırmayan, şimdilerde ise pek kullanmadığım bir uygulama. herkes şov peşinde, herkes yaşadığı her şeyi birilerine gösterme derdinde, kimse anı yaşamıyor... tabii ki sözüm işin dozunu kaçıranlara, aşırı abartanlara. youtube'a yazınca karşına onlarcası çıkacak olan konserin her ayrıntısını canlı canlı izlemek varken neden seksen yedi tane video çekip aynı zamanda bizimle paylaşıyorsun?
sol framede görünce öldü sandığım ünlü sjsjsj.
  • /
  • 5

içerik kuralları - iletişim