intihal

eski dilde aşırma anlamına gelen söz. günümüzde daha çok akademik yayınlardaki hırsızlık için kullanılır. plagiarism olarak da bilinir, ikisi aynı şey.

kendisiyle en son dün karşılaştım. kendi çalıştığım konuyla ilgili yayınlanan tezlere göz atarken bulduğum 2 tezin birbirinden arak olduğunu gördüm. tezler 2017 yılında, izmir dr. suat seren göğüs hastalıkları
ve göğüs cerrahisi suam (sağlık bilimleri üniversitesi) imzalı. danışmanlar aynı kişi, takdir edersiniz ki konu da aynı (iki tez de küçük hücreli dışı akciğer kanseri hakkında yazılmış). yapılan intihal 1-2 cümleyi alıp yapıştırma değil ne yazık ki; intro bölümü olduğu gibi kopyala-yapıştır. gerçi haklarını yemeyeyim, bazı alt başlıklar (ve devamında anlatılanlar) tezin yalnızca birinde var. sanırım araklayan kişi "çok da aynı olmasın, hoca anlar" diye bazı yerleri silmiş (ama ekleme yapmamış).

tezin hepsini okumaya midem yetmedi, fakat bu tezler ile mezun olan iki hekim de göğüs cerrahı olarak meslek hayatlarına başlamış. dilerim ki bundan sonraki akademik hayatlarında intihal yapmadan yaşarlar.

tezleri merak edenler için bilgi: 503836 numaralı tez ve 466978 numaralı tez. khdak diye aratınca çıkar zaten.

içerik kuralları - iletişim