İntihar eden kişi ruh sağlığı bozuk olduğu için mi intihar etmiştir yoksa intihar ettiği için mi ruh sağlığı bozuktur
Amerika'da sağlık giderlerini karşılayamadığı için intihar eden çok sayıda insan olduğunu duymuştum bir hocamdan.

Düşününce de insan ne kadar ironik olduğunu fark ediyor aslında. Sağlık?
Sebebi irdelenmesi gereken bir eylemin faili olan kişidir. İntihar sosyolojik olarak değerlendirilip önüne geçilmesi gereken toplumsal bir problemdir. Bu açıdan intihar eden kişi bu problemi bir adım daha derinleştirir.
Kimse bu hale gelecek kadar kendini kaybetmez umarım. Şu da bir gerçek ki intihar eden insanlar genellikle çevresinden etkilenir. Bu yüzden etrafımızda davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.
Nasıl bu denli bıkar insan yaşamaktan diye düşündürür. Kimsenin hayatına son verecek kadar tükenmemesini diliyorum.
Her neden ya da nasıl olursa bir psiko patolojiye sahip olan kişidir ki bir insanın elindeki en değerli varlığı kendi hayatıdır.

Kendi hayatını hiç düşünmeden sadece bitirmek ya da dikkat çekmek amacı ile sonlandıran insanlar kesin bir patoloji içindedir.Tabi bir de başarısız girişimler oluyor.. her iki alt ekstremitenin travmatik ampute olduğu.. bir göğüs tüpü ile günlerce takip edildiğin.. her hafta bir vakaya alındığın. Cildin kapanmadığı için vac ile günlerce takip edildiğin..

Evet.. intiharı düşünüyorsan hemen destek al.. psikiyatrinin az sayıdaki acilinden de birisidir ..
Belkide artık nefes alamıyordur intihar eden kişi diye bür cümle okumuştum ne kadar doğru olduğunu şimdi iliklerime kadar hissediyorum.Evet intihar patolojik bir durum diye arkadaşlarımız açıklamaya çalışmış ama bence tıbbi yönünden çok sosyolojik olarak incelenmeli bu ülkede yaşamak ne kadar zor arkadaşlar farkındamısınız geçim sıkıntısı yaşanyanlar haksız yere hapse atılanlar .......Ben intihar eden insanı değil toplumu suçluyorum evet en az o intihar eden kişi kadar hepimiz suçluyuz intihar eden kişinin intiharından
(Edit:Söylemeyi unuttum hangimiz intiharı düşünmüyoruz ki)
Yaşamak için bir hedefi kalmayınca insanın başka seçeneği de kalmıyor sanırım.