yerçekimini bulan "sir" unvanlı ingiliz fizikçi. tüm zamanların en iyi 2. fizikçisi kabul edilir. kafasına elma düştüğü hikayesine kısaca değineyim. elma ağaçtan düştüğünde kafasının elmayı çektiğini düşünüp "demek ki benim kafamın bir çekim gücü var!" demişse de sonradan "ama sonra da yere düştü, demek ki yerin bir çekim gücü var!" diyerek yaptığı çalışmalarla fizik ve matematikte insanlık adına ufuklar açmış bir isimdir.

(bkz:ruhu şad olsun)
Kendisi şövalye unvanı verilen ilk bilim adamıdır. Leibnez ile eşzamanlı olarak kalkulusu bulmuştur.
Yer çekimini bulmuş değildir.

Ondan önce bu kavram biliniyordu zaten

Yaptığı şey yer çekimi kuvvetinin maddeye tam olarak nasıl etki ettiğini bulmak oldu.

Yani yer çekimine maruz kalan elmanın saniyelik hızları ne kadardır sorusu.

(bkz:türev)

(bkz:integral)
Günahlarını yazdığı günlüğünde 18 adet günahı bulunan bilim adamı. Komşusu olan bir kadına "koca memeli" dediği için senelerce dua edip af dilemişliği bulunur.
Bir takım fizik çalışmaları newtondan önce de vardı elbette ama newton fiziğin kurucusu sayılır. matematik ile doğayı büyülü bir biçimde açıklıyordu.

Çok uzun zaman fiziğin en hakim goruslerinin sahibi oldu bu büyük insan. Taa ki Einstein gelene kadar. Einstein modern fiziği ile klasik fiziği alt üst edinceye kadar taht Isaac Newton'undu. Ama bugün o tahtta hala Einstein oturuyor.
Gökten üç elma düştü

Birincisini adem yedi

İkincisi newton'a ilham verdi

Üçüncüsünü de steve Jobs meydana bıraktı.
south sea company balonunda 20.000 pound kaybetmiş ünlü bilim insanı. calculus u de icat etsen bilinmediği takdirde borsadan uzak durulması gerektiğinin örneği.