islam'ın kadına değer vermemesi

islam hakkındaki en büyük yanılgılardan biri.

'islam kadınları ikinci sınıf insan kılıyor, eziyor, değersiz sayıyor' gibi iddialarda bulunanlara karşı akıllara şu sorular geliyor:

1) 'islam'da erkek 4 kadınla evlilik yapabilir' diyorsun. sahabe devrinde tespit edilen erkekler arasında, tek eşlilik oranının %80 olduğu gerçeğine ne diyorsun?

peki "allah yok din yalan" diyen erkeğin sana hangi saikle bağlı kalacağına inanıyorsun?

2) 'islam kadınları örtüye sokarak ikinci sınıf hale getiriyor' diyorsun. örtü ile ikinci sınıf olmak arasındaki paralellik nedir? birinci sınıf olmakla, dekolteli giyinmek, kalça şeklini belli etmek ya da kot-bluz giymek arasında nasıl bir ilişki vardır?

3) 'kadın erkeğin yarısı kadar miras alıyor' diyorsun; ama islam'ın, kadının bırak eve ekmek getirmesini, kendi çocuğuna bile para harcamasını şart koşmamasına; bununla beraber insanların hayat algısıyla oluşan kanun düzenlemelerinin 5 çocuk da doğursa, emzirse de kadına, aile için eşiyle eşit harcama yükü dayatması hakkında ne düşünüyorsun?

4) 'koca, eşine şiddet uygulayabilir.' diyorsun.

islam'da erkeğin ahlaksızlığı durumunda erkeğin devlet tarafından şiddetle cezalandırılacağını biliyor musun? koca çapkınlık yapsa, kaçamaklarda bulunsa, eşini aldatsa, ahlaksızlıklarına karşı onu cezalandıracak; islam'dan başka bir sistemin olmadığının farkında mısın?

--------------------------------

müslüman bir kadın, islam'ın kanunlarının geçerli olduğu bir sistemde, bir toplumda, bir devlette haksız baskı ve zulüm görebilir mi? elbette evet.

ama bu müslüman olmayan kadınlar için de geçerlidir. hangi mekan, sistem, işleyiş, devlet, toplumda olursa olsun, kötü insanlarla muhatapsan zulüm göreceksin. insanın olduğu yerde, hata hep olacaktır. bunun dinle alakası yok.

içerik kuralları - iletişim