islamda domuzun haram olması – Tıbbiyeli Sözlük
islamiyette nedenleri tam olarak belirtilmeyen durum. sadece yasak o kadarını biliyoruz: "o, size ölüyü, kanı, domuz etini ve allah'tan başkası adına kesilmiş olanı kesin olarak haram kıldı. fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla ona bir günah yoktur. gerçekten allah, bağışlayandır, esirgeyendir." (bakara suresi, 173)konu hakkında birçok görüş ortaya atılıyor ancak en tutarsız olanı islamcıların ortaya attıkları, domuz etinin sağlığa zararlı olduğu. buradan yine sadede gelen islamcılar "bakın işte sağlıksız bir et o yüzden yasak" demeye başladılar. öncesinde ise domuzların eşcinsel ilişkide bulunması, eşini kıskanmaması gibi garip gerekçeleri vardı. kaldı ki, domuz etinin sağlığa zararlı olduğuna dair ileri sürülen gerekçeler de tam tutarlı değil. çoğu "kötü özellikler" başka etlerde de bulunuyor. örneğin domuzda trişin olması koyunda şarbon hastalığının bulunmasından misliyle iyi bir durum vb. neyse buraları tartışmayacağım çünkü muhammed'in domuzu haram kılmasının gerekçeleri derin tıbbi bilgilerinden ileri gelmiyordu.bir kere domuz etinin yasaklandığı bakara suresi'ni incelemek lazım. bakara herşeyden önce kanımca müslümanlığın en önemli ayeti. çünkü fatiha'dan hemen sonra, genel hatlarıyla "haramlar-helaller" miras bölüşümü gibi sosyal kurallar ilk olarak bakara'da betimlenmeye başlanmıştır.ayrıca bütün kuran-ı kerim metinleri içinde en yahudiler'e göz kırpan ayet bakara'dır. özellikle 47. ayeti insanı dehşete sürükler, çünkü allah israiloğullarının bir dönem insanlığa üstün kılındığını belirtir: "ey israiloğulları! size verdiğim nimeti ve vaktiyle sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın." bakara suresi'nin önemli bir kısmı ise hicretten hemen sonra medine'de 'inmiştir'. bu dönem ise muhammed'in bütün ittifakları kolladığı, özellikle yahudilerle arasını çok iyi tutmaya çalıştığı bir dönem. öyle ki, muhammed yahudiliğin temeli olan "diğer ırklardan üstün olma" inancını bile kabul etmiştir. ve işte ne alakası var şimdi, diyecek sevgili okuruma yöneliyorum, öncelikle domuz yahudilikte de haramdır ve bu nedenle islam açısından da haram olması yahudililerle iyi geçinme politikasının eseridir.işin ilginci bağnaz yahudiliğe karşı bir tepki gibi gelişen hristiyanlıkta domuz haram değildir. hristiyanlık örneğin "ilk taşı aranızda günahsız olan atsın" şeklindeki sözle, yahudiler tarafından dayatılan recme tepki göstermektedir. bir yandan da hatırlatayım, recim islamiyet'te de vardır.neyse devam ediyorum, konumuz muhammed'in yahudi inançlarını benimsemesi... peki yahudiler için neden domuz haram. bu konuda ise iki varsayım var, birincisi musevilik'teki mısır etkisi. evet, musevilik mısır inanışlarından pek çok şey aktarmıştır.

mısır'da ise hiç şaşırtmayacak biçimde domuz eti haram kılınmıştır: eski mısır'da domuz pis kabul edilir. domuza değenin elbiseleriyle beraber nil nehrine atlayıp yıkanması gerekir. sadece bir yılda iki kez tanrılara domuz kurban ederler ve bu zamanlarda domuz yerler yılın geri kalan kısmında domuz yemezler. domuz çobanları tapınaklara sokulmaz. bunlara kızda verilmez kendi aralarında evlenirler.ikinci bir neden ise yahudilerin inançlarının oluşturulmasında hint etkisi. bu hipotez ise şöyle: "domuz kadim hint uygarlığından yahudi inanışına etki eden en önemli unsurlardan birisidir. hint dinlerinde tanrılardan birinin sembolüdür. tıpkı inek tıpkı fil tıpkı bengal kaplanı gibi tanrı telakki edilir ve tapınılır. hala daha uzak asya dinlerinin önemli bir kısmında bu inanışlar sürdürülmektedir. bu inanışların nasıl oluştuğu binlerce yıldır bu inanışların hala nasıl kabul gördüğü tartışması ayrı bir mesele. ancak domuz özellikle yahudilikte ve islam da yenmesi haram kılınan bir hayvan. domuzun kutsallığı şekil değiştirilerek yenmesi yasaklanıp bu inanç korunmuştur."tabii musevilik hakkında çok fazla bir bilgim olmadığından, hangisinin daha etkili olduğu konusunda bir fikir sunamayacağım ancak benim asıl meselem zaten islamiyet'in allah'ın kelamı değil, farklı inanışlardan etkilenip, oluşturulmuş birşey olduğu.

Edit: akademisyen bir yazardan alıntıdır. Alanda arastirma yapan bir ogretim görevlisi oldugu icin hosuma giden bir yazı oldu,saldirmayin bana benim yazım bile değil
bir de copy paste yapmayıp orijinal bir şeyler yazmayı öğrensek daha güzel olacak sanırım. ekşi sözlükten kelime ve noktalama işaretlerine kadar kopyalanmış bir entry. bu tür kopya içerikler sözlüğün özgünlüğünü kaybetmesine neden olur. sonuçta kendi görüşlerimizi belirtmeyip oradan buradan içerik çalacaksak anlamı kalmaz sözlüğün otomatik yazılımlar var çeksin direkt diğer sitelerden içeriği.ha tabi bir de kopyalanmış içerikler aslında konu hakkında yeterli bilgisi donanımı olmamasını da gösterir yazarın. el insaf insan bir kelimesini düzeltir ya da imla hatasını giderir.
1.çünkü fatiha'dan hemen sonra bakara gelir(indiriliş sırası denen birsey var)

2. recim islamiyet'te de vardır.(he canım var.kaynak?)(tek kaynak kuran)

3.öyle ki, muhammed yahudiliğin temeli olan "diğer ırklardan üstün olma" inancını bile kabul etmiştir.(kaynak?)

verdim eksini kardeşşş.ha konu güzel ama yanlışlar var.bi de aşırmış bak.
Karikateistten araklanan yazı. Bu tür yazılar ilk okunduğunda insanın inancını zayıflatsa da kısa araştırmalarla aksini bulabiliyorsunuz ve daha kuvvetli inanıyorsunuz. Ne yazık ki hayatı facebooktan, yaşı yetişkin olsa da aklı ergen insanlar bu gibi karikateist zırvalarına -bazen yanlış olduğunu bile bile- inanıyor.Ben yemeyim domuz etini, sen ye. Konu burada kapansın. Ama yok, illa ki burnunu sokacak, illa ki bir şekilde provoke edecek, lafı yiyince nerede eşitlik insan hakları vs. Bak güzel kardeşim, bazı konular eleştiriye açıktır bazıları değildir. İdrak edemediğin nokta bu. Dini bilgi dogmatiktir. Ne yazıyorsa odur ve eleştiriye, reforma kapalıdır. Bazı şeyler eleştirilerek daha düzenli hale getirilir, bazıları ise zaten düzenlidir ve o yapının korunması istenir. İslam ise allahın kurallarıdır ve müslümanlar allahın kurallarının yeniliğe açık olduğunu düşünmez, düşünemez. Çünkü yeniliğe açık değildir. Hiç bir kulun fikirleri de allahın sözünden üstün olamaz. Şunu bi kafanıza sokun artık sonra zırlayıp durmayın.Bu arada; ne şeriatçıyım ne de ateistim. Atatürkün ilkelerini ilkeleri benimsemiş laik ve müslüman bir türk vatandaşıyım.
kişiye saldırı veya desteği bırakıp konuya eleştiri yapalım.

domuz etinin sağlıksız olduğu için yenmediğini düşünmek saçma bence de. yeterince pişirilmiş her memeli eti aynı derecede sağlıklı olabilir ki bu çok ciddi bir iddia olur ki sığır, koyun, keçi, at, eşek ile sınırlandıralım konuyu. domuzda olan en bilindik parazit tenya solium, evet sığırınkinden daha telikeli ancak yeterince pişirilince her iki et de sağlıklı oluyor.

hayvanların sosyal ilişkilerinin ise haramı veya helali belirlemesi fikri bana çok ilginç gelmiştir. eş kıskanma durumu... günümüzde marketten aldığımız herhangi bir et ürününde hayvanların üretilmesi eş durumuna bakmaksızın çiftlik çalışanları tarafından yapılıyor. yani hayvanlar zorla dölleniyor. örneğin bir sığır adet kanamasını geçirir geçirmez spermler genital trakta ekiliyor. aynı "caiz" olan sistemin domuzlarda uygulanıp uygulanmadığını bilmiyorum ama bence uygulanabilir.

diğer dinlerde domuzun neden yenilebilir ya da yenilemez olduğuna dair şu an bilgim yok ama gerekli ciddi açıklamanın allah ya da gerçek bilginler tarafından yapılmasını merakla bekliyorum.
Konuyu domuz etinden alıp dünyanın etrafında birkaç tur artırıp, en son kuran insan sözü diyerek bitirmiş çok saygın! cok okumuş! Ve dahası akademisyen!1.si kuran Allah'in sözüdür bu konu ile ilgili sana safyalarca delil sunabilirim. Samimi isen birgün uğraşıp göndereyim sana.2.biz müminler olarak allah'in emri olduğu için onun emir ve yasaklarını yaparız. Mesela spor olsun diye namaz kılınmaz.3.sü allah'in emirlerinin bir hikmeti ve faydası vardır bunu tamamen bilemeyebiliriz. Mesela kan içmekle-zina ile- alkolle vs vs. ilgili fayda gayet açıktır. Domuz etinde de fayda olabilecek seyler vardır diye dusunulmus açıklanmıştır.4.sü yazıda dikkatimi çeken doğru evet recm vardır. Birilerine dini hoş göstermek için dinle ilgili yalan en büyük yalan olur.5.si bu kadar nefret en çok sana zarar veriyor. İnşaallah Allah kalbine gerçek huzuru tattırır...
Bırakın yazsın arkadaş, içinde bir yangın var çünkü. O yazmayacak da kim yazacak. Bilinmezlik içini parçalarken böyle tutunuyor hayata. ama şunu biliyorum ki bu adam islamı seçse iyi bir müslüman olur. Uyuşuk uyuşuk kalmaz mesela.

Vardır böyle tanıdıklarım.
islama en çok zarar verenler allah adına karar verip UYGULAYANLARDIR.ADAM RECM VAR DEMİŞ BEğENİLERİ ALMIŞ BİR DE.KAYNAK DESEN YOK.@doktor mcs

(bkz:keçidir o keçi)

hz ömer de halk ne der diye kurana eklememiş.allahtan korkmayıp halktan korkmuş.biraz araştırma yapın cahiller.kafasına esen keçiye ayet yediriyor.
Bijiska malxerap ; bu konunun tartışma konusu olacağını, arından yeni başlıklar açılacağını vs biliyordu...

Simdilik sadece şunu soyleyeyim.

İslamin 2 temel kaynağı vardır.

1 kuran 2 onun tefsiri niteliğinde hadis. Yani peygamber bu ayeti nasıl anlamış (en iyi anlayacak olan odur çünkü) ve nasıl uygulamış.

Bu temel meseleyi onaylamak tüm problemi çözer.2. Olarak 1400 yıllık islamiyette eksik, yanlış anlaşılmış bilgiler varmış gibi düşünüp recm yoktur, hadisleri ben aklıma gore kabul veya reddederim demek kendini kandırmaktır. Bu dinin sahibi 1400 yil oncede allahti. Simdi de allah.

Kaynak istiyorsan onlarca kitap var. Video var. Benden bekleme lütfen ama sıkışırsan yardim ederim.