islamın bitmiş olduğu gerçeği

olabildiğince objektif bakıldığında görülebilecek gerçek
şöyle bir dünya haritasını incelediğinizde
koca bir amerika kıtası
avrupa kıtası
afrikanın çok büyük bir kısmı
asyanında neredeyse tamamı (rusya çin)
müslüman değil
kim müslüman diye sorduğumuzda
araplar iranlılar pakistanlılar ve türkler ve kürtler
yani kabaca ortadoğu
zaten buralarda yıllarca kan akıyor ve akmaya devam edecek nihayetinde tüm cahiller öldüğünde islamın dayandığı cahil kitle de bitince islam da retro bir din olarak tarihteki yerini alacak
kendini çok zeki zanneden geleceğe yönelik boş tahminler yapıp ilerde çekeceği azabı düşünmekten kurtulmaya çalışan ateist zırvaları.
(bkz: bi bitmediniz)
şu an islam köklü bir kültür olarak yaşamaya devam etmektedir ve bir çok köklü kültür gibi geniş coğrafyalara dağıldığı için bir çok farklı uygulama ile karşımıza çıkmaktadır. islam kültürü anadolu coğrafyasında mezopotamya, arap ve orta asya kültürünün bir karışımı şeklindeyken hindistanda çok daha farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. uluslar arası ilişkilerin arttığı dünyada bir çok kültürel değer birbirine karışmaktadır ki islam kültürü de bundan etkilenmiştir. ilk yıllarında aşırı sosyal bir anlayışa sahip olan bu kültür zamanla aşırı kapitalist bir ekonomik fikri benimsemiştir. buna örnek olarak tüm mal varlığının yüzde iki buçuğunu zekat olarak vermeyi görebiliriz. kendi temellerinden uzaklaşan fikirlere yozlaşan fikirler denir ki islam yozlaşmaktadır.
günümüzde ayrı bir gerçek de din ve ırk kavramından daha eski olan dillerin bir çoğunun şu anda kayboluşu. bin yıllardır konuşulan dillerin unutulması bin yıllık bir görüşün sağlam olmadığını bize gösterebilir.
islam görüşü şu an ve önümüzdeki yıllarda uzunca bir süre kaybolmayacak bir görüş.. ancak bir gün o kadar yozlaşacak ki afrikadaki yerel bir dilden farkı kalmayacak.
avrupa ve amerika'daki islamlaşma hareketlerinden, islam dininden ve nurundan bi haber zırvalık söylem, tarih gösterecek herşeyi ne diyeyim. neye inanırsanız inanın olacakları değiştirmez.
"insanoğlu, bilimde ve sanatta ilerledikçe soyut kavramlara ve yaşayışlara daha yaklaşacak ve din ihtiyacı gözle görülür bir hal alacaktır. bazı ilerlemeler sırasında dinden kopuşlar gibi görülen şey, gerçekte geçicidir ve din buhranının bir anlık enstantanesidir. rus uzay pilotunun, 'göğe çıktım fakat orada tanrıya rastlamadım' sözü ilk bakışta dinle ne kadar alay anlamı taşırsa taşısın, gerçek din ihtiyacının ters taraftan ortaya en kesin ifadesiyle çıkmasından başka bir şey değildir. bu bir barbar mantığıyla, aslında göğün daha ilk basamaklarında tanrıyla karşılaşacağı ve cezaya çarpılacağı korkusunun korkmazlık zırhına bürülü tezahürüdür. o uzay pilotu bir gün tanrıyla yalnız gökte değil yerde de karşılaşabileceğini, insanın göğe çıkmasının bir suç olmadığını, göğün tanrı ülkesi yerin insan ülkesi olmayıp hepsinin allah'a ait olduğunu öğrendiğinde dine dönebilecektir. bunu öğretecek olan da islamdır ve islamın ebedi olan çağrısıdır."
(bkz: sezai karakoç )
çokta umrumda olmayandır. yıl olmuş 2016 az kaldı 2017'e hala islammış, islamofobi imiş yok bunlar hep amerika'nın oyunu arkasında kim var israil mantığını bırakalım.


sonuçta ölen ya da biten bir şey varsa bu da insanlıktır.
islam olsun, hristiyanlık ya da yahudilik hep var olacak ama eskisi gibi olmayacak. yaşam tarzı değiştikçe din anlayışı da değişecek ki bugüne kadar hep öyle oldu.
ne olacak geriye radikalci dediklerimiz, şeriatçı dediklerimiz para ile işine göre kuralları değiştirenler kalacak.

açıkçası önemli olan ne din ne tanrı, ateisti de olsun her hangi bir dine inananı da olsun hiç kimse şunu fark etmiyor. toplum içinde doğru yaşamamız gerek bunun için ne yapmalıyız? bu yüzden biz daha çok kaybederiz.
bana kalırsa öncelik her zaman ahlaktır.
islam bitmez. hristiyanlık nasıl bitmediyse. kimse bu kadar gelir elde ettiği, istediği gibi sınırları çizip sildiği; yeri geldiğinde mezhepleri birbirine düşürüp yeri geldiğinde birleştirip savaştırdığı bir aracı ortadan kaldırtmaz. hemen bugün tüm müslümanlar toplanıp 'artık müslüman olmayacaz' dese bile birileri buna izin vermez. milyon dolarlardan, petrolden, ülkelerin sınırlarından bahsediyoruz; kolay değil. ancak bir reform ile sivri kısımları törpülenir, ki zaten hristiyanların ortaçağda yaşadığı dinin bilimin gerisinde kalma krizini şu an islam yaşıyor; sonuçta bir reform ile bu aşılacak.
ancak ileride gerçekten de dürüst ve eşit bir şekilde yaşayabileceğimiz ve sömürülmediğimiz bir dünya olursa paganizmden islama tüm dinlerin ihtiyacı ortadan kalkar.
şimdilik öyle bir şey görünmüyor ufukta, gidin yatın. eğer öyle bir olasılık olursa uyandırırım sizi swh
hepsi bitiyor, olan bu. hepsi etkisini yitiriyor, yani bitiyordan kastım kimliğinde islam,hristiysn,yahudi yazanlar hep olacaktır. ama bu sadece kültürel köken belirtisi olarak kalacaktır.

dünyada kaç deist var biliyor musunuz?
8 milyar deist yaşıyor dünyada.
evet evet yanlış duymadiniz 8 milyar,dunyanin toplam nüfusu.
herkes deist...
biraz...
yani demek istediğim şu ki
herkesin bir deistten ne farkı var?
dünyada binlerce din var, herkes hepsini reddediyor,bir tanesi hariç.
yani herkes kendi dini hariç tüm dinleri reddediyor.
aslında her kabul,bir reddediş de demek.
tüm dindarları deistlikten ayıran tek 1 din var. bir deist 1000 dini reddederken,bir dindar 999 tanesini reddeder, ayrıca o fazladan bir tane reddettiği için,deisti dinsizlikle suçlar.
bana göre herkes deisttir. hepsi... hepimiz!
"islamın bitmiş olduğu" kelime grubu ve "gerçeği" ifadesini bir araya getiren başlık. paradoks denilebilir, veya çelişki olarak da değerlendirilebilir. bana kalırsa tam bir saçmalık. ama çok da kasıp öyle uzun bir yorum yazmayı düşünmüyorum nihayetinde birileri farklı düşünse de gerçek değişmeyecek.
(bkz: bi bitmediniz)
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim