istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi – Tıbbiyeli Sözlük
yılda bir milyondan fazla hastanın ziyaretçisi olduğu, hocaları maden bir tıp fakültesi.

Hastane, hasta, öğrenci ve öğretmen içiçe.Bir tarafında samatya sahil havası, diğer tarafında ise aksaray laleli'nin o işlek moda heyecanı.

Aksaray biraz şey olabilir evet.

Diğer tarafta da kocamustafapaşa'nın, yedikule surlarının tarihi dokunuşu.Faruk nafız çamlıbel ne demiş;

"sana çirkin dediler düşmanı oldum güzelin.."

Öyle be ctf..Semtin insanları gerektiğinde polat'a bile diş biler ama

[https://m.youtube.com/watch?v=YSAG30oSrgc ~ bomba falan çıkınca şeeolmuş demek.]
temel bilimleri oldukça zorlayıcı olup intörnlüğü neredeyse olmayan fakülte. bir dersane mantığıyla öğrencilerini pratisyen hekimlikten ziyade tusa hazırlamaktadır. Öyle ki şu ana kadar karşılaştığım bu fakülte mezunu asistanlar arter kan gazı almayı, sütur atmayı filan geçtim idrar sondası dahi takamamaktadır.
intern'lük döneminde yaptığım 2-3 aylık dahiliye stajı zamanında kapısından her girdiğimde "cerrahpaşaya koydum canumun yarisuni" dizelerini istemsiz olarak söylememe neden olmuş fakülte.

(bkz:volkan konak)
Sanıldığının aksine intörnlüğünün öyle kolay olmadığı fakültem. bir çok anabilim dalının tus umrunda değil. Pediatride nöbet sonrasında sabah 5'te anabilimdalı Başkanı gelip intörnlere sözlü yapmasından, sonra asla beğenmeyip 7'de odasında bir sözlü daha yapmasından, sonra 8'de asistan toplantısına çağırmasından falan kimsenin haberi olmaz tabi. Cerrahi mesai saatlerinin sabah 7'den akşam iş bitene kadar oluşundan, her iş bitse de anestezi kağıtları gelene kadar yine orada kalındığından ve genelde 7'de falan çıkıldığından da mesela kimsenin haberi olmaz. Varsın takılın siz öyle
henüz intern değilim ama internlüğü gerçekten hiç de kolay olmayan okulum. ama yine de tıp okuyacaksınız burada okuyacaksınız. giden birçok hocaya rağmen hala çok değerli hocalar var. özellikle pediatride birçok kişiye göre ülkenin en iyisi...
5. Sınıftayken Farabi sayesinde eğitim gördüğüm ve birbirinden güzel insanlarla tanıştığım okul.
Saygı duyulması gereken, ülkemin önde gelen tıp fakültelerinden birisidir. Asistanları da öğrencileri de bilhassa öğretim üyesi kadrolarından ötürü oldukça şanslıdır.

Lakin yazılan entryleri okuyunca fark ettim ki hakikaten İnternlüğü kolaymış zira Zor olma nedeni olarak bahsedilenler benim İnternlüğümde her gün yapmak durumunda olduğum rutin şeylerdi ve şikayet edeceğim son noktaydı. 30 günde 15 nöbet tutturduklarını duymadım hiç mesela. Ha 30 günde 20 off -nöbet ertesi de değil bildiğin off-yapanını duymuştum ama.
Candır.öğrenmek isteyenin çok fazla şey öğrenebildiği,istemeyenin hiçbi şey öğrenemeden mezun olduğu güzide fakültedir.hele bir de ögrencilik sonrası orada asistansanız,tadından yenmez.