Yaptığın espriye katıla katıla gülmek. Aslında bu püf noktası sayılmaz direk temel nokta. Kim espri yaparken ve yaptıktan sonra katıla katıla gülüyorsa herkes gülüyor.

Binaenaleyh ben espri yaptıktan sonra gülmemeye çalışıyorum. Her seferinde başarılı olduğum söylenemez ama (*) Kendim gülmediğim halde millet gülüyorsa bu sefer oldu galiba diyorum.
Önceleri espri yapmak, komiklik, başkalarını güldürmek benim için çok önemliydi. Bunun için yaşıyordum. Her şeyle her zaman dalga geçiyor, sürekli birilerini güldürme amacıyla dolaşıyordum. Üç çeşit eğlenme metodum vardı:

Birincisi orijinal, biraz daha zeka ağırlıklı gerçekten sağlam olan şakalar yapmaktı. Bunlara herkes yarılır, ben de o akşam eve gidince düşünürdüm ulan ne adamım ha, çok iyiydim bugün yine diye.

İkincisi arkadaşlarımın olduğu bir ortamda karşımdaki insanla, kendi arkadaşlarımın ya da ortamdaki hoş kızların anlayacağı ama o kişinin alamayacağı şekilde ciddi gibi konuşup dalga geçmekti. O kişi gittikten sonra Kanka napıyon, yine trolledin derdi millet. Bu tamamen şerefsizlik ve primcilik. Başka insanlarla bugünlerde samimi olamamamın en büyük sebeplerinden birisi onlar da böyle yapıyorlar mıdır acaba diye düşünmek.

Üçüncüsü komplikasyonlar. Yukarıdaki olayların bokunu çıkarırsanız bu madde geliyor. Ve hiç keyifli olmuyor doğruyu söylemek gerekirse.

İşin püf noktası mimikler, vurgular ve ses tonu. Bir de çevre hakkında bilgi sahibi olmak. Hem sürekli gözlemlemek hem de o an yaşadığınız olayla başka olaylar arasında bağlantı kurmak. Çoğunlukla esprinin bir anda patlayanı makbuldür. Millet konuşurken kafanızda dakikalarca düşünürseniz asıl olayı yani vurguları ayarlayamazsınız. Bu da başarısızlık demektir.

Son yıllarda bıraktım komik olma diye bir zorunluluğum varmış gibi davranmayı. Artık çok güzel, mantıklı bir şey söylesem bile düz bir ses tonuyla söylediğim için gülmüyor kimse. Ciddi olarak algılayıp öyle yorum yapıyorlar. O yüzden işin püf noktası jest, mimik, vurgudur. Ha, bence püf noktası espri yapmamaktır. Gerek yok. Kendimi himalayalar'ın zirvesinde gerçeğin özünü kavramış, aşmış filozoflar gibi hissediyorum şu anda.
Yanındaki arkadaşlarınızla ortak noktalarınızı iyi bilmek. Yazılmış ama her esprime farklı tonda attığım bir kahkaha vardır o da etkiyi artırıyor. Kendi eğleneceğiniz espriyi yapmanız. Dip.komiğim