izmir marşı

her dinledigimde atam'a olan sevgimi, saygimi ve ozlemimi arttiran marsdir. kurtulus savasi sirasinda da halkin dilinden dusmeyen marsdir.

ızmır marsı
sevdiğim marşlardan bir tanesidir. son zamanlarda da içimden söylemekteydim. dinleyince duygulanmadım değil agalar. bununla ilgili sultan vahidettin'in değişik bir tutumu vardır. duyunca şok oldum. murat bardakçı'nın adını hatırlamadığım bir belgeselinde bahsedilir. hanedan ülkeden konulduktan yanılmıyorsam vahidettin'in torunu ve oğlu bahçede oyun oynamaktadır. oynarken de bu marşı söylemektedir. bunları duyan bir kalfa gelip "yaşa mustafa kemal paşa" demeyin şunu söyleyin der. çocuklar hakaret içerikli değiştirilmiş marşı söylemektedirler. bu sırada vahidettin balkondan işitmiştir her şeyi. çocukları yanına çağırır. ilk başta ne soyledjklerkni, sonra neden değiştirdiklerini ve hakaret içerikli sözleri sorar onlara. bir de güzel azarlar. ben kendi komutanıma, başarılı bir türk komutanına hakaret ettirmem der.
bunu yaklaşık 1 hafta önce dinledim, bilmediğim bir şeydi. vahidettin'in gazi mustafa kemal atatürk hakkında ilk zamanlarındaki izlenimlerini az çok okumustum.
o belgesel serisini izlemenizi oneririm. şu an ismini hatırlayamıyorum. hatırladığım kadarını yazdım agalar.

edir: flört grubu cover gibimsi bir şeyler yapmış. no flood no cry
tam anlamıyla kurtuluş savaşı ruhu ile dolu bir marştır. ne zaman dinlesem yeniden gurur duyarım bu ülkenin insanı olmaktan, ve atamın izinden gidenlerden olmaktan.
bir zamanlarda`kafkasya marşı` olarak bilinen marşın değiştirilmiş halidir.
kaynak
fenerbahçe ile bütünleşen marştır

içerik kuralları - iletişim