joker

`batman`in azılı düşmanı olan hayali karakter.
suicide squat filminde türkçe seslendirmesinin çok ama çok kötü olduğunu düşündüğüm karakterdir.
bu yıl sinemada izleyip tatmin olduğum en iyi filmdi diyebilirim. oyunculuk mükemmeldi dememe gerek var mı bilmiyorum ama mükemmeldi. filmi beğenmeyen çoktu, hatta yanımda oturan arkadaşım filmi oflaya puflaya izledi * aslında bir hafta kadar etkisinde dolaştım filmin, bu kaosta neredeyim, küçük bir şey canım diye tabir ettiğim, önemsemediklerim insanlar için büyük şeyler ifade ediyor olabilir mi? etrafımdaki kötü insanların kötü olmasında benim rolüm ne? kötülüğe ne kadar yakınım? bakış açısını çok güzel yansıtmış bir filmdi; artık olaylara ilaçlarına erişemeyen, başka bir psikiyatri hastası tarafından büyütülmüş, ağır travmalar yaşamış ve sürekli hem kendi yokmuş gibi davranılıp adam yerine konmayan, hem de mutsuzluğu yokmuş gibi davranılıp kendine "mutlu" ismi takılan bir psikiyatri hastasının gözünden bakmaya başlıyorsunuz. sosyal medyada izleyip, paylaşıp güldüğümüz insanların videoları... bu insanlara güleriz ama onlar hakkında pek az şey düşünürüz. şöyle bir bakınca toplumun bu hale gelmesinde hiçbirimiz masum değiliz. bir de filmde kaldıramadığım tek şey annesini öldürmesiydi, her şeye tamam ama bu olmamalıydı diyerek çıktım filmden. travmatik oldu. filmi izleyeli baya oluyor keşke daha yakın bir vakitte girseydim bu entryi*
izleyin derim, güzel filmdi.
joaquin beyin kelimenin tam anlamıyla döktürdüğü filmdir. filme gittiğim arkadaşlarım benim gibi aşırı beğenmediler fakat ben adamın oyunculuğundan mıdır nedir çok beğendim. psikolojik filmleri seviyorsanız kesinlikle izleyin derim.
ya bazı filmleri hani birden parlatırlar da çok önemliymiş gibi önümüze sunarlar, sonra da ödüllere boğarlar, işte bu bir pazarlama stratejisidir. joker de bence böyle film. mesela başka örnek, la la land vardı bir de bir ara. süper film diye parlatmışlardı. ya neymiş dedim açtım filmi, dayanamayıp yarısında kapattım.
joker’e dönersek ben de izledim joker’i ama kesinlikle bana göre bir film değildi. yukarıdaki entryde arkadaşın da dediği gibi çok basit bir konusu var. aşırı karanlık ve abartılı karamsar. izlerken sıkıldım.
ama bize veya avrupa’ya değil de daha fazla para eksenli yaşayan ve sosyal adaletsizliğin olabildiği abd toplumuna hitap ettiği için orada beğenilmiş olabilir.
öte yandan joaquin phoenix iyi oyuncudur ona diyeceğim yok, bu adı duyunca benim aklıma gladyatör filminde canlandırdığı commodus gelir. mesela ben de gladyatör filmini gerçekten çok beğenmiştim.
ha joker deyince aklıma dark knight ve heath ledger gelir. o ayrı konudur.
seneye damgasını vuran o müzik

içerik kuralları - iletişim