Tıpta uzmanlık dallarından birisi. Bundan 10 sene evvel tus'da ilk 100den asistan alırken malpraktis davaları neticesinde artık çoğu kliniğin taban puanı 50-60 arasındadır. Seven için güzel ve tatmin edicidir. Bariz hatalar yapmazsanız malpraktis davası açılsa da ceza yemezsiniz. Ameliyatları o kadar uzun değildir onkoloji haricinde. Yan dal vs ek bilgilere tam sahip değilim şu an bilenler aşağıya ekler heralde
Şu an stajını almakta olduğum anabilim dalı. Asistanları bi tek sezaryen yaptırıp smear alırken stajyerlerinin epitelyal over kanserinin yok efendim koryokarsinomun evre evre ameliyatlarının her türlü detayını sıfır pratikle sular seller gibi bilmelerinin beklenilmesine anlam veremiyorum
SON DERECE ÖZEL,GÜZEL VE TATMİN DUYGUSU OLAN BRANŞTIR. DÜNYAYA BİR MUCİZE GELMESİNDE YARDIMCI OLUYORSUNUZ,BİR BEBEK DOĞUYOR. BİR KADIN ANNE OLUYOR. AYNI NEDENLE EBELİK MESLEĞİNE DE SAYGIM ÇOK BÜYÜKTÜR. MALPRAKTİS DAVALARI,ERKEK KADIN DOĞUMCULAR İÇİN TOPLUMDA BAZI YERLERDE YAŞANAN SORUNLAR,ONKOLOJİ HARİÇ OLASI ÖLÜMLERDE HEM DOKTORUN HEM HASTA YAKINLARININ EN ÇOK ETKİLENDİĞİ SAHALARDANDIR,KİMSE İSTEMEZ BİR BEBEK ÖLÜMÜ,BİR ANNE ÖLÜMÜ. BEN BU EKİBİN DOĞUM SONRASI BEBEK KISMINDA VAR OLMAK İSTİYORUM İLERİDE. SEVENİ İÇİN HARİKA BİR SAHADIR,ÖZELLİKLE FERTİLİZASYON KISMINDA TEKNOLOJİ,GENETİK İLE BERABER ÇALIŞMALAR KISMI ÇOK GÜZELDİR.
Cerrahi bir branştır ancak diğer cerrahilerden farklı olarak hastalarının tamamı kadındır, hatta bunların da önemli bir kısmı hamiledir. Hal böyle olunca kendine özgü zorlukları Ve güzellikleri de mevcuttur. Asistanlığı zordur, hele çömezliği adamın kişiliğini kaydırır. Ama hem mesleki tatmin açısından hem de maddi açıdan tatmin edici olduğu söylenir. Majör olmasa da elzem bir cerrahi branştır.
hedeflediğim ve son tus'ta severek kazandığım bölümdür. cerrahi ve dahili bilgilerin harmanlanması bakımından tüm bölümler arasında müstesnadır.

jinekolojik onkoloji, perinatoloji gibi yan dalları mevcuttur.

nasıl olacağını çok merak ediyorum.
ismine ironik bir biçimde bir süre sonra kadın asistanlarını maskülenize eden cerrahi bilim dalı.bu durumu en güzel kadın doğum stajını yaparken farkedersiniz. zaten çoğunlukla asistanlar kadındır. çömezleri çıtı pıtı, naif ve sevecen olurken kıdem arttıkça şişman, suratsız, ağzı bozuk ve ego tavan yapmış bir şekle bürünürler.bunun sebebinin cerrahi alanların stresinin ve disiplininin kadın doğasına aykırı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. üstüne her taraf kadın olunca daha da bir şirret oluyorlar sanki.tanrı paris moda haftasından fırlamışçasına gezinen ftr asistanlarını kutsasın.
İntörnlüğünü bitirmeme hele şükür 1 iş günü kalmış branş.
Servisçi intörn olarak 1 ay, 24 saatlik 2 nöbet tutarak çalıştım. Scrubstan, sonda takmaktan, 20 sayfa onam kağıdı imzalatmaktan illallah ettim.
Kendisi iliğimi sömürmüştür, en zorlandığım stajdır. tabi ki en düşük de bundan aldık