kahve

en kalitesiz olanı bile maharetli ellerde bir başyapıta dönüşebilen mükemmel içecek..
sadece sade türk kahvesi içerim. aşırı beceriksiz bir insan olduğum için senelerce bulaşık suyu gibi köpüksüz kahveler içtim. sonraa artık kendi kendime köpük formülü ürettim. tabi ki sizinle de paylaşıcam.

malzemeleri koyup karıştırıyoruz. önemli olan malzemenin kalitesi, miktarı değil. suyun sıcaklığı hiç değil. ocağa koyuyoruz cezveyi ya da kahve makinesi fark etmez. azıcık bi canlılık belirtisi gördüğümüz anda yarısını fincana döküyoruz. ve zaten full köpük o göreceksiniz. sonra kalanı da az bi şey kaynatıp yavaşça fincana döküyoruz. ve ta ta ta taaa aşırı köpüklü kahveniz hazır.
gece dinç kalmak için içerim diye hazırlamaya koyduğum fakat uyuyakaldığım için sabah içtiğim tıp fakültesinin olmazsa olmaz içeceği. (bkz: filtre kahve) evet bayatlamış oluyor sabahaa.
farklı demleme, bekletme, süzme, çekme işlemleri haricinde çikolata, süt, krema, şeker ilavesi ile farklı tatlar sunabilen, her insanın damağına gidebilecek bir içecektir kahve. bir espresso bal ile yumuşatılabilir veya bir mocha beyaz çikolatayla kıvamlandırılabilir. ustasının elinde bir sanat eseridir kahve. bir yaşam tarzıdır. herkes gittiğinde dahi yanınızda olandır kahve. gecelerin dostu sınavlarınızın yardımcısıdır. yaşama sebebidir, ab-ı hayattır..
kahve içmek için insanların kahvaltı öğünü yaptıkları ach in yıkılmasını önleyen enerji verici kan dolaşımını hızlandırıcı uyandırıcı içecektir. özellikle türk kahvesini çok severim.
çok sevmeme rağmen içmemeye çalıştığım kafein deposu.
aslında mümkün olduğunca minimum düzeyde tüketilmesi gereken içecek. artık sadece avrupa ülkelerinde değil türkiyedede fazlasıyla tüketilmektedir.
kimyasal formülü c8h10n4o2 olan kafein maddesinden her kupada yaklaşık 129 miligram bulunan sinaptik içecek*
çok sevdiğim halde komite haftası kendisinden soğuduğum içecektir
  • /
  • 5

içerik kuralları - iletişim