kahve

bağımlısı olduğum şey. özel tarifimi vereyim.

yerel kolombiya çekirdekleri filtre kahveye uygun biçimde taze taze çekilir. 2-3 tatlı kaşığı kahve eklenir, yarım litre su kaynatılır o da eklenir 5 dakika kadar demlenir. filtre uygulanır, kahve bardağına doldurulur içine bir adet çubuk tarçın atılır 1 dakika sonra alınır. afiyetle içilir.

tarçın sevmeyenler, kahveyi de sade ve sert içemeyenler için alternatif: kahve 2/3 doldurduktan sonra üzerine yağsız keçi sütü sıcak biçimde eklenir, isteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı da karamel eklenir, karıştırılır, afiyetle içilir.
sigara-kahve özellikle türk kahvesi sabah içiyorsun mis.
sanılanın aksine uyanık kalmak için içilmez. kahve tutkudur, aşktır. her bünye sevmez, sevemez mümkün değildir. o çekirdeklerin kavrulması, böyle değirmenin içinden geçişi sırasında ortaya çıkan koku... nasıl tarif etsem bilemedim. birden çok çekirdek türü vardır. ağırlık olarak latin amerikada üretilir. denemeyenler için costa rica çekirdeklerini öneririm, french presste fazlasıyla güzel olmakta. buna ek olarak demleme çeşidine göre kahve çekirdekleri değişmektedir. son olarak söylemek isterim ki kesinlikle vazgeçilmezimdir.
damla sakızlı kahve kalp ben
bugün vaka kampı boyunca 2-3 tane içtim galiba
yapmayı çok sevdiğim, değerlimle yar sürekli yaptığımız içecek. ayrıca bağımlılık yaptığı doğrudur. aşırıya kaçarsanız bir süre sonra vücut alıştığından o bol kafeinli kahve bile uyumamanız için pek bir işe yaramaz.
(bkz: tabiki de türk kahvesi)
(bkz: hayali bile çok güzel)
edebiyatı artık sıkmıştır.
popüler roman edebiyatı da..
hatta yalnızlık edebiyatı da..
insanı bir şeyden tiksindirene kadar devam ediyorlar.
sadece sade türk kahvesi içerim. aşırı beceriksiz bir insan olduğum için senelerce bulaşık suyu gibi köpüksüz kahveler içtim. sonraa artık kendi kendime köpük formülü ürettim. tabi ki sizinle de paylaşıcam.

malzemeleri koyup karıştırıyoruz. önemli olan malzemenin kalitesi, miktarı değil. suyun sıcaklığı hiç değil. ocağa koyuyoruz cezveyi ya da kahve makinesi fark etmez. azıcık bi canlılık belirtisi gördüğümüz anda yarısını fincana döküyoruz. ve zaten full köpük o göreceksiniz. sonra kalanı da az bi şey kaynatıp yavaşça fincana döküyoruz. ve ta ta ta taaa aşırı köpüklü kahveniz hazır.
çok sevmeme rağmen içmemeye çalıştığım kafein deposu.

içerik kuralları - iletişim