kalp ve damar cerrahisi – Tıbbiyeli Sözlük
nam-ı diğer kardiyovasküler cerrahi. karizmadır. ama yapılması zordur. eskiden olsa çok başarılıların seçeceği ama şimdilerde diğer zor dallar gibi puanını düşürmüş güzide bir alan.dört büyük stajı ve yanındaki birkaç küçük stajı geçmeme rağmen bu stajdan büte kalmışımdır. çoğu yerde staj süresi bir haftadır. bu kadar önemli bir branşı bir haftada nasıl öğrenip kendimizi geliştireceksek artık..
kıdemi iliklerinize kadar hissettiğiniz branş. asistanlığında ayda 10 nöbet başlayıp kıdemliyken ancak 9 nöbete düşebilen abilerimiz ablalarımız vardır. yaptıkları işler ve çalışma tempoları saygı duyulasıdır.
tusta açtığı kadro sayısı, ihtisas veren yer sayısından az olan branşlardan biridir. yaklaşık 60 kadar ihtisas veren merkez varken her tus 30 civarı kadro açan bu bölümde asistan olmak kolay değildir. benim bildiğim en az 10 merkezde en fazla 1 asistan var mesela. bu da zaten ağır koşullarda çalışan kişilerin altına yeni asistan gelme ihtimalinin az olduğunu gösteriyor. çalışma şartlarının ağırlığı ve kadro azlığı nedeniyle giren asistanlar doğal seleksiyona uğruyor bu bölümde. eğer bu kadro sayısına ve şartlara el atılmazsa ki bir değişiklik olacakmış gibi durmuyor, ilerde kalp cerrahı bulmak konusunda çok sıkıntı yaşanacak ülkede. şartlarının ağırlığına rağmen acaba kalp damar cerrahisi yazsam mı diyen arkadaşlara kesinlikle öneririm.
zorluk derecesi yüksek branşlar içerisinde başı çekmesiyle bilinir. tus puanı düşük, stresi çok, hazzı maksimumdur.