kanal istanbulcumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan'ın hayali olan, istanbul'un avrupa yakasında marmara denizi ile karadeniz arasında mevcut boğaza paralel açılacak su yolu projesi nam-ı diğer çılgın proje.

tam olarak yeri belli olmasa da çatalca civarında olması bekleniyor.

2011 yılından beri konuşulan projenin yaklaşık maliyetinin 20 milyar dolar olacağı, yollar, köprüler, havalimanı vb. yatırımlar da hesaba katılırsa 100 milyar doları bulabileceği söyleniyor.

erdoğan bugün yaptığı açıklamada projenin temelinin 2018 yılının başında atılabileceğini söylemiş.
bir amacı olmayan mega proje.
köprü yapmak için kanal inşa etmekle ne amaçlanır ki zaten.
son yıllarda azalan boğaz gemi trafiği ile alakasız tamamen siyasi odakların kârı amacına hizmet eden bir emlak rantı projesidir. bunu savunanlar siyasi nedenlerle savunuyor. sırf muhalif kanatta gözükmeyeyim diye kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. biraz vatansever bir adam bu vehameti savunmaz.
tekrar söylüyorum gemi geçişi ile alakası yok. bu sava ancak ya cahil safdiller ya da gerçeği bilen ama niyeti kötü siyasi ajandası olanlar inanır. bu konuda tartışmayı bile yanlış buluyorum.
asıl meseleye gelelim.
istanbul’da istila edilecek arazi kalmadığından hemen yanına kurulacak sözde paralel şehir projesinin (bu sır değil, sağır sultan dahi biliyor) albenisini oluşturmak adına yapılacaktır. aynen birleşik arap emirliklerindeki arapların çöl kumu ile basra körfezine eğlence adaları yapma zihniyeti ve fikirlerine benziyor. aradaki fark o ülkelerin tarihi yokken türkiye kendi eliyle binlerce yıllık tarihini oluşturan bir şehri “ucundan accık” mantığıyla hadım etmeye hazırlanıyor.
bu rantın müşterisi iki istilacı topluluk 1) katarlı milyarderler ve diğer zengin araplar ve 2)batı’ya açılarak yerleşme amaçlı güden çinliler olarak tasarlanmıştır. nette kimi siyasi figürleri tarafından çince ve arapça reklam tweetleri atılıyor. havaalanlarında da “250k’yı bas türk vatandaşı ol” şeklinde arapça panolar asıldı bile.
bu kötülüğün amacı milletin parasını buraya çarçur edip geliri ile şahsi zenginlik edinmek. bu proje elde patlarsa da kaybedecek olan da bütünüyle bu ülkenin vatandaşları olacak. kısa vadede bu projeyi kârları adına halka rağmen yapacak olanlar eninde sonunda hayasız yabancı akını ile kendileri ile birlikte tüm ülkenin kaybettiğini göreceklerdir.
uyan türk ulusu uyan, öleceksin!

içerik kuralları - iletişim